Mirosław Mroczek – bocheński pasjonat zarówno historii, jak i fotografii – postanowił połączyć swoje dwie pasje, tworząc unikatową publikację.
Kalendarium bocheńskich wydarzeń
– Pomysł opracowania Bocheńskiego Kalendarza fotograficzno-historycznego na rok 2023 tkwił w mojej głowie od dłuższego czasu, jednak bardziej konkretne decyzje i działania pojawiły się w trakcie rozmów z osobami związanymi z Reaktorem B7 i Kulturalnej Bochni, których ogólnym tematem była szeroko rozumiana „nowoczesna przeszłość”, czyli program zawierający pomysły mające na celu przedstawić historię naszego miasta w sposób atrakcyjny, prosty i zrozumiały – mówi Mirosław Mroczek.
Za oprawę graficzną kalendarza odpowiada Tadeusz Dzięgielewski, który wraz z Mirosławem podjął się trudnej misji połączenia zdjęć i wydarzeń w jedną całość.
Co znajdziemy w środku?
Zamiast imienin kalendarz posiada wypisane ważne dla naszego miasta wydarzenia historyczne, które są przypisane do dni miesiąca.
– Tu był wielki problem — z jednej strony historia, z drugiej układ graficzny i ilość miejsca, którego ciągle było za mało. Gdy zebrałem wydarzenia w danym miesiącu, okazało się, że musiałem dokonać ich wyboru, nie wszystkie udało się „zmieścić” w wydawnictwie. Jednak, kto wie, co powstanie w następnych latach… – mówi autor.
Z kalendarza dowiemy się np. kiedy miało miejsce pierwsze spotkanie czwartkowe w Muzeum, w jakim dniu nocowali w Bochni królowie Danii, Polski, Niemiec, Czech i Węgier, kiedy przyjechał do Bochni pierwszy pociąg, czy – bardziej współcześnie – kiedy miała miejsce pierwsza odsłona festiwalu Integracja Malowana Dźwiękiem lub Bochnia Rocks. Nie brakuje również bocheńskich wątków związanych z I i II Wojną Światową.
Wszystko to uatrakcyjnione jest zdjęciami przedstawiającymi oczywiście Bochnię. Kalendarz jest wydrukowany w formacie B2, aby dobrze się prezentował i by można bez problemu odczytać wszystkie wydarzenia historyczne.
Publikacja jest bezcenna
Kalendarza nie będzie można kupić. Stanowić będzie symboliczny prezent dla osób wyróżnionych przez stowarzyszenie Reaktor B7 i Kulturalną Bochnię działających w dziedzinie szeroko rozumianej kultury bocheńskiej. Kalendarz będzie można jednak wylicytować, a uzyskane środki finansowe w całości zostaną przekazane instytucjom charytatywnym (o szczegółach poinformujemy wkrótce). Planowane jest za to udostępnienie go w wersji online.
Prezentacja kalendarza nastąpi w poniedziałek 12 grudnia o godzinie 18:00 w Kopalni Sztuki w Bochni. Spotkanie będzie połączone z rozmową o bocheńskiej kulturze.
Wydruk kalendarza sfinansowano ze środków własnych stowarzyszenia Reaktor B7 i Kulturalnej Bochni przy wsparciu Pana Stanisława Szydłowskiego właściciela firmy STAN-TAR.