R e k l a m a

W czwartek w DKF: „Lombard” – trudna rzeczywistość, czule i na wesoło

-

DKF „Maciste” zaprasza w dniu 8 grudnia na rewelacyjny komediowy dokument Łukasza Kowalskiego – „Lombard”. Początek o godz. 19.00. „Lombard” to wielki zwycięzca tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity, gdzie zdobył nagrodę główną w Konkursie Głównym. 

Film jest historią ludzi, walczących o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para w życiu i biznesie z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy „polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Szalone, marketingowe pomysły Wieśka i czułe serce Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą czy ciepłym futrem wzbudzają naszą sympatię. Choć lombard przynosi straty, staje się ważnym centrum życia dzielnicy. Wkrótce jednak znajduje się na krawędzi a związek Joli i Wieśka zostaje wystawiony na próbę. W obliczu nadciągającej katastrofy, właściciele podejmą ostatnia próbę ratowania biznesu i miłości.

Zdaje się, że coraz trudniej jest odnaleźć humor w otaczającym świecie, jednak bohaterowie filmu znajdują najbardziej uniwersalne, ludzkie sposoby, by nas rozśmieszyć. (…) Reżyser filmu wykonał tak wspaniałą pracę, obserwując z uwagą wielowarstwowość swoich bohaterów. To piękny przykład, że należy cenić życie w jego najbardziej banalnej prostocie. Lombard dowodzi, że aby dostrzec wspaniałą historię, my, twórcy, powinniśmy mieć oczy szeroko otwarte na wszelkie zakamarki naszej rzeczywistości” – z werdyktu Jury Konkursu Głównego Millennium Docs Against Gravity, na którym film zdobył Grand Prix.

Reżyser:

Łukasz Kowalski –  reżyser, dziennikarz telewizyjny, producent filmowy Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Od 2007 roku zawodowo związany z Telewizją Katowice. Autor ponad 200 reportaży i krótkich form

dokumentalnych emitowanych na antenach ogólnopolskich TVP. W swoich materiałach porusza tematy trudne i kontrowersyjne, zawsze stawiając człowieka w centrum uwagi. Za swoją pracę był wielokrotnie nagradzany w prestiżowych, ogólnopolskich konkursach dziennikarskich, m.in. Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego czy Nagrodę „Watergate” przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Został nominowany do polsko-niemieckiej nagrody dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. Od 2016 roku jest wydawcą i współautorem programu „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…”, który pomaga w poszukiwaniu zaginionych osób. Film „Lombard” to jego pełnometrażowy debiut.

Prelekcję przed pokazem wygłosi dr Maciej Stroiński.

Bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u

Organizatorzy: DKF „Maciste”, kino Regis, Miejski Dom Kultury

Działalność DKF „Maciste” współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc