Bochnia. Ile będą kosztować prace konserwatorskie na Rynku?

-

Magistrat czeka na oferty z określeniem wartości wykonania koniecznych prac konserwatorskich zabytków archeologicznych odkrytych podczas robót na płycie rynku. Tego zadania nie ujęto w głównym przetargu na realizację „Rynku OD-NOWA”.

W ramach rozeznania cenowego do wybranych podmiotów przesłano prośby o przedstawienie oferty cenowej na wykonanie takich prac. Chodzi m.in. o zakonserwowanie odkopanych fragmentów murów, drewna i detali architektonicznych.

Oficjalną dokumentację fotograficzną można zobaczyć TUTAJ (.pdf)

Postępowanie jest prowadzone w trybie zapytania o cenę, co oznacza, że zamawiający spodziewa się, że wartość zamówienia nie przekroczy wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30 000 euro.

Uchronić przed całkowitą destrukcją

– Potrzeba podjęcia prac konserwatorskich przy odkrytych reliktach murów ratusza i znajdujących się przy nim reliktów obiektów zabudowy drewnianej, wynika z faktu postępującej szybko destrukcji murów, spowodowanej głównie stałym napływem wody gruntowej do wykopów, w których obiekty te zostały odkryte – stwierdza mgr Barbara Dworaczyńska, konserwator dzieł sztuki i autorka „Programu prac konserwatorskich”, według którego będą one prowadzone.

Obiekty drewniane, w tym przypadku relikty obiektu zwanego wstępnie przez badaczy jatką w narożniku południowo wschodnim wykopu i obiektu przy profilu wschodnim, wytrzymują środowisko zawilgocone, lub wręcz mokre znacznie lepiej. Destrukcja drewna zalegającego przez kilka stuleci w mokrym lub zawilgoconej ziemi, następuje bowiem dopiero po jego osuszeniu – wyjaśnia B. Dworaczyńska.

Autorka opracowania podkreśla: – Podstawowym założeniem konserwatorskim dla odsłoniętych w wykopach archeologicznych reliktów murów ratusza i drewnianej zabudowy towarzyszącej jest niezwłoczne zabezpieczenie przed ich całkowitą destrukcją. Realna groźba zaistnienia takiej sytuacji wynika z faktu przedłużającego się czasu ekspozycji po eksploracji warstw zasypowych.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

100-lecie „Społem” PSS w Bochni świętowano w Kopalni – ZDJĘCIA

W miniony piątek 19 lipca w podziemiach bocheńskiej kopalni soli świętowano jubileusz 100-lecia „Społem” Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Bochni.

Młodzież z Zatoki realizuje projekt „Betonowym szlakiem” – ZDJĘCIA

W sobotę grupa młodzieży realizująca projekt „Betonowym szlakiem” zorganizowała dla swych młodszych kolegów kilkugodzinną zabawę plenerową na terenie świetlicy w Zatoce (gmina...

Pożyczki unijne – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

1. Gdzie po pożyczkę unijną? Na początek warto odwiedzić stronę http://pożyczkaunijna.pl i dowiedzieć się,...

Bochnia. Ulewa znów zatopiła archeologiczne zabytki – ZDJĘCIA, WIDEO

Intensywne opady deszczu, które w niedzielę przeszły nad Bochnią, po raz kolejny zalały wykopy archeologiczne prowadzone w centrum miasta. Kompletnie zalana została...

Bochnia. Budowa tężni z lotu ptaka – ZDJĘCIA

Pan Grzegorz Paluchowski, który niedawno podesłał nam zdjęcia rewitalizowanego rynku widzianego z wysokości kilkuset metrów, ponownie postanowił podzielić się z redakcją i...

Ogłoszenia i Artykuły promocyjne

Pożyczki unijne – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

1. Gdzie po pożyczkę unijną? Na początek warto odwiedzić stronę http://pożyczkaunijna.pl i dowiedzieć się,...

Radny wojewódzki Stanisław Bukowiec uruchamia dyżury w terenie

W związku z licznymi prośbami mieszkańców i przedstawicieli organizacji społecznych o możliwość spotkania, porozmawiania o różnych sprawach, problemach - radny wojewódzki Stanisław...

CO? GDZIE? KIEDY?

lipiec, 2019

Sprawdź za jakiś czas! 🙂

19,027FaniLubię
612ObserwującyObserwuj
X