Bochnia. Ile będą kosztować prace konserwatorskie na Rynku?

-

Magistrat czeka na oferty z określeniem wartości wykonania koniecznych prac konserwatorskich zabytków archeologicznych odkrytych podczas robót na płycie rynku. Tego zadania nie ujęto w głównym przetargu na realizację „Rynku OD-NOWA”.

W ramach rozeznania cenowego do wybranych podmiotów przesłano prośby o przedstawienie oferty cenowej na wykonanie takich prac. Chodzi m.in. o zakonserwowanie odkopanych fragmentów murów, drewna i detali architektonicznych.

Oficjalną dokumentację fotograficzną można zobaczyć TUTAJ (.pdf)

Postępowanie jest prowadzone w trybie zapytania o cenę, co oznacza, że zamawiający spodziewa się, że wartość zamówienia nie przekroczy wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30 000 euro.

Uchronić przed całkowitą destrukcją

– Potrzeba podjęcia prac konserwatorskich przy odkrytych reliktach murów ratusza i znajdujących się przy nim reliktów obiektów zabudowy drewnianej, wynika z faktu postępującej szybko destrukcji murów, spowodowanej głównie stałym napływem wody gruntowej do wykopów, w których obiekty te zostały odkryte – stwierdza mgr Barbara Dworaczyńska, konserwator dzieł sztuki i autorka „Programu prac konserwatorskich”, według którego będą one prowadzone.

Obiekty drewniane, w tym przypadku relikty obiektu zwanego wstępnie przez badaczy jatką w narożniku południowo wschodnim wykopu i obiektu przy profilu wschodnim, wytrzymują środowisko zawilgocone, lub wręcz mokre znacznie lepiej. Destrukcja drewna zalegającego przez kilka stuleci w mokrym lub zawilgoconej ziemi, następuje bowiem dopiero po jego osuszeniu – wyjaśnia B. Dworaczyńska.

Autorka opracowania podkreśla: – Podstawowym założeniem konserwatorskim dla odsłoniętych w wykopach archeologicznych reliktów murów ratusza i drewnianej zabudowy towarzyszącej jest niezwłoczne zabezpieczenie przed ich całkowitą destrukcją. Realna groźba zaistnienia takiej sytuacji wynika z faktu przedłużającego się czasu ekspozycji po eksploracji warstw zasypowych.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

3,5 miliona złotych na powiatową inwestycję w Stradomce i Nieszkowicach Małych

W obecności starosty bocheńskiego Adama Korty oraz członka zarządu Rafała Rudki podpisano w Starostwie Powiatowym w Bochni umowę na rozbudowę drogi powiatowej...

Nowy Wiśnicz. Pijany 24-latek za kierownicą. Miał prawie 3 promile

Służbowym samochodem, z kolegami, pojechał na przejażdżkę do sklepu. Na parkingu uderzył w osobowego chevroleta. Dzięki reakcji poszkodowanego i świadków zdarzenia,...

W czwartek w Muzeum spotkanie pt. „Wzdłuż naszych granic”

Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na spotkanie z cyklu „Z Bochni w świat. Ze świata do Bochni”. W czwartek...

Bochnia. Co z drugim etapem łącznika? Poseł zachęca do rozmów

Budowę drogi łączącej autostradowy węzeł "Bochnia" z drogą krajową nr 94 podzielono na dwa etapy. Dla pierwszego właśnie niedawno wyłoniono wykonawcę i...

Bochnia. Ogłoszono przetarg na remont Orlika. Naprawią boisko w tym roku?

Bocheński magistrat ogłosił przetarg na wykonanie remontu boiska sportowego na os. Niepodległości. Czy uda się zrealizować prace jeszcze w tym roku?

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

listopad, 2019

20lis17:30Wieczór moniuszkowski u Bochniaków

21lis14:30Pochówek szczątków partyzanta "Paska"

21lis17:3019:00Wykład "Wzdłuż naszych granic"

23lisCały dzień24Akcja pomocy "Wszyscy dla Górala"

28lis09:0014:00Sesja Rady Miasta

Więcej wydarzeń
19,903FaniLubię
657ObserwującyObserwuj
449SubskrybującySubskrybuj
X