„Bochnia i ziemia bocheńska. Podróż przez dzieje”. W połowie marca premiera książki Janusza Paproty

-

W połowie marca na rynku wydawniczym ukaże się zapowiadana już od dłuższego czasu obszerna książka poświęcona historii Bochni i ziemi bocheńskiej. Jej autorem jest znany bocheński historyk – Janusz Paprota, który od dwudziestu lat prowadzi cieszący się dużą popularnością portal internetowy Historia Ziemi Bocheńskiej (www.bochenskiedzieje.pl). Wydanie publikacji wpisuje się w jubileusz 770-lecia lokacji Bochni.

Książka pt. Bochnia i ziemia bocheńska. Podróż przez dzieje będzie pierwszym od ponad 40 lat tak bogatym kompendium wiedzy o Bocheńszczyźnie. I choć sam autor zaznacza, że praca nie ma charakteru monografii, lecz jest subiektywnym wyborem tematyki od pradziejów do współczesności, to ilość i różnorodność przedstawionych w niej zagadnień odbiega od standardowej zawartości książki historycznej.

W przeciwieństwie  do wydanej w 1980 roku monografii pod red. Feliksa Kiryka, zatytułowanej Bochnia. Dzieje miasta i regionu, autor oraz wydawca postanowili tym razem stworzyć książkę poświęconą dziejom Bocheńszczyzny nie w formie trudnego, nieprzystępnego dzieła naukowego lecz popularnonaukowego, przeznaczonego dla możliwie szerokiego grona czytelników.

– Zależało mi, aby pokazać historię Bochni i regionu barwnie i ciekawie, bez nadmiernego aparatu naukowego, ale opierając się na szerokiej i rzetelnej bazie źródłowej – od dokumentów archiwalnych, po publikacje cyfrowe – mówi autor książki, Janusz Paprota.

Jak przekonuje wydawca publikacji, a jest nim działające w podbocheńskiej Łapczycy Wydawnictwo Regis, to właśnie sposób prezentowania wiedzy historycznej na portalu Janusza Paproty sprawił, że zaproponowano mu podjęcie ogromnej pracy nad  stworzeniem książki poświęconej historii ziemi bocheńskiej.

– Pan Janusz Paprota jest prawdziwym pasjonatem historii – zwłaszcza historii lokalnej. Pisze o niej ciekawie i z polotem. Wybór autora publikacji o dziejach Bocheńszczyzny był więc oczywisty – mówią prowadzący Wydawnictwo Regis Anita i Paweł Bielakowie. – Kiedy niemal dwa lata temu przyjął naszą propozycję podjęcia pracy nad tym gigantycznym przedsięwzięciem byliśmy mu niezwykle wdzięczni. Teraz, kiedy widzimy już ostateczne efekty tej długiej i ciężkiej pracy, możemy mówić o wielkiej satysfakcji – dodają wydawcy.

A książka, która już w przyszłym tygodniu ma trafić do druku, robi naprawdę duże wrażenie. Ma 616 stron objętości. Składa się z dziesięciu rozdziałów podzielonych na 40 obszernych artykułów. Dla wzbogacenia i uatrakcyjnienia jej formy, każdy rozdział poprzedzają kalendaria wydarzeń umieszczone na osiach czasu. Autor przytacza dziesiątki wyróżnionych graficznie ciekawostek, a całość dopełniają zdjęcia i ilustracje, których jest około pięciuset.

Premierowa promocja książki zaplanowana jest na 16 marca i odbędzie się w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

marzec, 2023