R e k l a m a

Niedziela w Muzeum: Mirosław Orzechowski „Bochnia – portret miasta”

-

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni w niedzielę 16 czerwca o godz. 12.00 zaprasza na specjalne spotkanie z cyklu „Z Bochni w świat, ze świata do Bochni”. Gościem będzie Mirosław Orzechowski -malarz, filozof, dramaturg, poeta i reżyser a tematem „Bochnia – portret miasta”.

W programie:

  • wernisaż wystawy;
  • zamiast wypowiedzi artysty – „Gil zakochany” według Jana Potockiego – krótka scena w wykonaniu artystów z Lekkiego Teatru Przenośnego z jakże aktualnym przesłaniem: „nie kombinujmy za bardzo, nie starajmy się mówić pokrętnie, powiedzmy po prostu, o co nam chodzi, a świat będzie łatwiejszy”;
  • koncert kwintetu saksofonowego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni w składzie: Dawid Nowak – saksofon sopranowy, altowy, Justyna Nowak – saksofon altowy, Julia Gdowska – saksofon altowy, Jakub Pietrzak – saksofon tenorowy, Paweł Burzyński – saksofon barytonowy oraz Szymon Frankowicz – fortepian. Opieka artystyczna – Józef Janta. Utwory Duke Ellingtona, Johna Klennera, Henry Manciniego, Pharrella Williamsa, Fatsa Wallera, Bronisława Kapera, Geralda Marksa, Glenna Millera, Jamesa Browna, Harolda Arlena, Dave Stuarta, Bootsa Randolpha, Christiana Dagueta.

„Mirosław Orzechowski obecnie mieszka w Chorzowie. Przez blisko dwadzieścia lat był jednak związany poprzez miejsce zamieszkania, pracę i swoją różnorodną działalność z naszym terenem. Tu założył m.in. Lekki Teatr Przenośny, działający w latach 1998-2004 w Targowisku gm. Kłaj, tu wystawiał swoje prace malarskie.

Wspólnie zrealizowaliśmy kilka jego wystaw w naszej siedzibie a także w zaprzyjaźnionych muzeach za granicą (Pomiędzy Bochnią i Kieżmarkiem w Muzeum w Kieżmarku oraz Pomiędzy Bochnią i Bardejowem w Muzeum Szarysza w Bardejowie). Miała go także okazję poznać publiczność Bad Salzdetfurth – partnerskiego miasta Bochni w Niemczech.

Nasze kontakty mają również charakter pozamalarski. Podczas jednego z Czwartkowych Spotkań Muzealnych rozważał np. zagadnienia współczesnych przemian kulturowych (Od kałamarza po SMS, czyli historia cywilizacji na moim podwórku. O wpływie na nas środków rejestracji myśli), podczas „Muzealiów” z kolei prowadził warsztaty teatralne i studium rysunkowe.

Jest niezrównanym portrecistą miast. Zabiera nas ze swoimi malarskimi wizjami do Lwowa i Wilna, Edynburga i Nikiszowca. Tylko w sobie właściwy sposób utrwalając w obrazach i rysunkach szereg miast w Polsce i Europie. Cieszy, że wśród nich jest także kilkadziesiąt znakomitych widoków Bochni, które dziś postanowił przekazać naszemu muzeum. O swojej twórczości powiada: „Posługuję się kilkoma technikami: rysunkiem ołówkowym, akwarelą, farbami akrylowymi i olejnymi, ale najchętniej sięgam po pastele olejne, bo ta technika najbardziej odpowiada mojemu temperamentowi”.

Jak chyba żaden z artystów stara się oddać, często w nad wyraz lapidarnej, oszczędnej formie, rzeczywisty, nie upiększony obraz, a zarazem charakter, rozpoznawalny nastrój, aurę. Także dlatego jego prace zajmują tak wyjątkowe miejsce w naszej lokalnej ikonografii, zaś pod względem intensywności jego twórczość na tym polu da się może jedynie porównać z wcześniejszymi dokonaniami Waleriana Kasprzyka” (źródło: Muzeum w Bochni).

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia