R e k l a m a

Szczurek-Żelazko w Sejmie o 770-leciu Bochni: „Zapraszam państwa do zwiedzania najstarszej w Polsce kopalni soli”

-

– Dzisiejsza Bochnia jest pięknym i ambitnym miastem realizującym śmiałe projekty warunkujące rozwój gospodarczy, poprawę warunków życia mieszkańców czy rozwój turystyki. To tutaj mieszkają wspaniali i pracowici ludzie o otwartym sercu – zachwalała w środę w Sejmie posłanka Józefa Szczurek-Żelazko.

– Bochnia jest znana w Polsce przede wszystkim za sprawą historycznej kopalni soli, która od 2013 r. wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przepiękna kopalnia soli, starsza siostra kopalni soli w Wieliczce, corocznie przyciąga rzesze turystów, dla których władze miasta w tym roku przygotowują wiele atrakcji zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni – powiedziała posłanka Szczurek-Żelazko.

Parlamentarzystka kierująca partyjnymi strukturami PiS w okręgu „Bochnia” mówiła o 770. rocznicy lokacji miasta w kończącym drugi dzień 73. posiedzenia Sejmu punkcie „Oświadczenia” (godz. 21:51). Niestety na sali obrad, jak to jest tradycyjnie w tym punkcie, nie było już zbyt wielu posłów.

Parlamentarzystka zakończyła wystąpienie zaproszeniem do odwiedzenia ziemi bocheńskiej – nie tylko kopalni soli, ale także zamku w Nowym Wiśniczu oraz Lipnicy Murowanej.

Pełna treść oświadczenia poniżej.

„Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

Są w życiu takie chwile, kiedy na moment trzeba przenieść się kilka wieków wstecz, aby upamiętnić ważne wydarzenia historyczne w dziejach naszej małej i dużej ojczyzny. Niewątpliwie takim wydarzeniem była i jest lokacja miasta Bochnia, która miała miejsce 770 lat temu, a dokładnie 27 lutego 1253 r. Wtedy to z woli Bolesława Wstydliwego, księcia krakowskiego i sandomierskiego, nadano prawa miejskie miastu Bochni. Miasto lokowane było na prawie magdeburskim, z przywilejami, jakie w owym czasie posiadał już Wrocław.

Warto tutaj wspomnieć, że Bochnia otrzymała prawa miejskie 4 lata wcześniej niż Kraków. 26 lutego br. wspaniałym koncertem bocheńskiego chóru Cantores Sancti Nicolai oraz zespołu Big Band Bochnia zainaugurowane zostały roczne obchody tego ważnego wydarzenia. Władze miasta zaplanowały w tym roku szereg eventów, koncertów, wystaw i debat na temat historii tego królewsko-górniczego miasta.

Z miastem Bochnią wiąże się legenda o pierścieniu św. Kingi, córki króla Węgier, która została żoną księcia krakowskiego i sandomierskiego Bolesława. Kinga, przybywając do Polski, zabrała ze sobą doświadczonych górników węgierskich, którym kazała szukać soli. Znaleźli ją w Bochni. To właśnie odkrycie soli kamiennej w 1248 r. i powstanie żupy bocheńskiej doprowadziło do nadania praw miejskich Bochni.

Dzisiejsza Bochnia jest pięknym i ambitnym miastem realizującym śmiałe projekty warunkujące rozwój gospodarczy, poprawę warunków życia mieszkańców czy rozwój turystyki. To tutaj mieszkają wspaniali i pracowici ludzie o otwartym sercu. To małopolskie miasto, które w tym roku świętuje 770. rocznicę lokacji, co roku przyciąga do siebie tysiące turystów. Bochnia jest znana w Polsce przede wszystkim za sprawą historycznej kopalni soli, która od 2013 r. wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przepiękna kopalnia soli, starsza siostra kopalni soli w Wieliczce, corocznie przyciąga rzesze turystów, dla których władze miasta w tym roku przygotowują wiele atrakcji zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni.

Zapraszam państwa do Bochni, do zwiedzania niepowtarzalnej i najstarszej w Polsce kopalni soli. Zapraszam także do zwiedzania wspaniałych zabytków ziemi bocheńskiej, takich jak zamek w Nowym Wiśniczu. Zapraszam również do Lipnicy Murowanej na słynny na całym świecie coroczny konkurs palm wielkanocnych. Dziękuję.”

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia