Drwinia. 300 tys. zł na walkę z komarami. Będą opryski z powietrza?

-

Plaga komarów w gminie Drwinia na północy powiatu bocheńskiego jest na tyle uciążliwa dla mieszkańców, że samorząd chce zabrać się za walkę z owadami bardzo na serio. Przeznaczy na to 300 tys. złotych – na poniedziałek zwołano nadzwyczajną sesję rady gminy, by dokonać stosownego przesunięcia w budżecie.

Po majowych ulewach na terenie Drwini powstały liczne i duże rozlewiska (woda stoi tam do dziś), co w połączeniu z wysoką temperaturą stworzyło komarom fantastyczne warunki do rozmnażania. Ich ilość jest ogromna. – Sytuacja jest tragiczna – przyznaje wójt Jan Pająk w rozmowie z Bochnianin.pl.

Gmina chce walczyć z komarami za pomocą oprysków prowadzonych z powietrza. Do opryskania jest 2,5 tys. hektarów (z wyłączeniem terenów leśnych). Podobną akcję prowadzono po powodzi w 2010 roku.

Samorząd jest już po rozmowach z PZL Mielec, który mógłby użyć swoich maszyn do zrealizowania zlecenia. Nie ma jednak pewności, czy i którego środka będzie można użyć do oprysków. Środek, którym pryskano blisko dekadę temu nie ma obecnie wymaganych pozwoleń. Gmina wystąpiła więc o pilne wytyczne do stosownych instytucji i czeka na odpowiedź.

Walka z komarami odbędzie w porozumieniu z miejscowymi pszczelarzami. Jak przekazuje wójt gminy, wyrazili oni zgodę na opryski, zaznaczając jednak, aby odbyły się one przed kwitnięciem lipy (koniec czerwca / początek lipca).

W poniedziałek o godz. 9:30 odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Gminy Drwinia. Radni mają przegłosować uchwałę w sprawie przeznaczenia 300 tys. złotych na akcję odkomarzania.

Jeśli uda się otrzymać zgodę na opryski z powietrza, samoloty pojawią się nad gminą prawdopodobnie w połowie przyszłego tygodnia. – Jeśli nie, to na każde gospodarstwo zakupimy 5 litrów środka i rozdamy każdemu, żeby mógł swoją posesję wypryskać. No innej możliwości nie ma… – mówi wójt Jan Pająk.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

100-lecie „Społem” PSS w Bochni świętowano w Kopalni – ZDJĘCIA

W miniony piątek 19 lipca w podziemiach bocheńskiej kopalni soli świętowano jubileusz 100-lecia „Społem” Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Bochni.

Młodzież z Zatoki realizuje projekt „Betonowym szlakiem” – ZDJĘCIA

W sobotę grupa młodzieży realizująca projekt „Betonowym szlakiem” zorganizowała dla swych młodszych kolegów kilkugodzinną zabawę plenerową na terenie świetlicy w Zatoce (gmina...

Pożyczki unijne – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

1. Gdzie po pożyczkę unijną? Na początek warto odwiedzić stronę http://pożyczkaunijna.pl i dowiedzieć się,...

Bochnia. Ulewa znów zatopiła archeologiczne zabytki – ZDJĘCIA, WIDEO

Intensywne opady deszczu, które w niedzielę przeszły nad Bochnią, po raz kolejny zalały wykopy archeologiczne prowadzone w centrum miasta. Kompletnie zalana została...

Bochnia. Budowa tężni z lotu ptaka – ZDJĘCIA

Pan Grzegorz Paluchowski, który niedawno podesłał nam zdjęcia rewitalizowanego rynku widzianego z wysokości kilkuset metrów, ponownie postanowił podzielić się z redakcją i...

Ogłoszenia i Artykuły promocyjne

Pożyczki unijne – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

1. Gdzie po pożyczkę unijną? Na początek warto odwiedzić stronę http://pożyczkaunijna.pl i dowiedzieć się,...

Radny wojewódzki Stanisław Bukowiec uruchamia dyżury w terenie

W związku z licznymi prośbami mieszkańców i przedstawicieli organizacji społecznych o możliwość spotkania, porozmawiania o różnych sprawach, problemach - radny wojewódzki Stanisław...

CO? GDZIE? KIEDY?

lipiec, 2019

Sprawdź za jakiś czas! 🙂

19,027FaniLubię
612ObserwującyObserwuj
X