R e k l a m a

„Mechanik” uczcił 50 lat działalności w obecnej lokalizacji – ZDJĘCIA

-

W piątek Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Bochni świętował 50-lecie funkcjonowania w obiektach przy ul. Windakiewicza. Był to czas na podsumowania, ale też wspomnienia, bo na spotkanie pod hasłem „Jeśli pójdziesz dobrą drogą…” zaproszono absolwentów „Mechanika”.

Początki szkoły to koniec XIX wieku

Zespół Szkół Nr 1 w Bochni to największa szkoła w powiecie bocheńskim. Jej początki sięgają końca XIX wieku.

Przeszłość szkoły sięga 1890 roku. Wtedy to ówczesny zastępca burmistrza miasta dr Antoni Serafiński założył Uzupełniającą Szkołę Przemysłową. Trudno dzisiaj rozstrzygnąć, czy wynikało to z jego fascynacji techniką – w końcu było to rok po tym jak odbyła się światowa wystawa w Paryżu i wybudowaną Wieżą Eiffla wszyscy się zachwycali – czy była to solidność urzędnicza, która nakazywała wykonywać cesarskie polecenia i postanowienia, czy być może było to przyszłościowe myślenie. Faktem jest, że 1 września 1890 r. powstała taka szkoła, do której uczęszczało ok. 100 uczniów – mówił w piątek Jan Balicki, dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni.

Pierwsza siedziba szkoły to budynek przy ul. Bernardyńskiej niedawno zajmowany przez Gimnazjum Nr 1. Uzupełniająca Szkoła Przemysłowa przygotowywała wykwalifikowanych pracowników dla bocheńskiego rzemiosła i rodzącego się na terenie Galicji przemysłu. Później, po odzyskaniu niepodległości, dla zakładów funkcjonujących w Bochni oraz w okolicznych miejscowościach.

W 1906 roku Uzupełniającą Szkołę Przemysłową przeniesiono do budynku przy ul. Mickiewicza. Funkcjonowała tam z krótkimi przerwami (wojny) do 1947 r. Od 1925 r. szkoła kilka razy zmieniała swoją nazwę. Jej historyczne nazwy to m.in. Szkoła Zawodowa Dokształcająca, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego, Zasadnicza Szkoła Metalowa.

Przeprowadzka na ul. Windakiewicza

W 1949 r. szkoła rozpoczęła swoją działalność w budynku przy ul. Krakowskiej (obecna siedziba Zespołu Szkół Nr 3). W 1958 r. Miejska Rada Narodowa w Bochni podjęła uchwałę o konieczności budowy nowej siedziby szkoły. Przeprowadzka do nowych budynków przy ul. Windakiewicza 23 nastąpiła 22 stycznia 1969 r.

Pięć lat później (w 1974 r.) szkole nadano imię Stanisława Staszica, nową nazwę (Zespół Szkół Mechanicznych) oraz wręczono sztandar. Obecną nazwę (Zespół Szkół Nr 1) szkoła posiada od 2002 r.

Przez wszystkie lata funkcjonowania „Mechanik” stale się rozwijał. Uruchamiano nowe kierunki kształcenia oraz inwestowano w sprzęt i infrastrukturę.

Całkowita liczba wszystkich absolwentów jest trudna do określenia, ale szacuje się, że od początku istnienia liczba wychowanków wynosi ponad 18 tys.


Źródło danych na temat historii ZS Nr 1 w Bochni: „Mechanika portret własny”.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia