R e k l a m a

Skills Poland. Z Bochni do kadry Polski na Euro Skills 2023 – ZDJĘCIA

-

W czwartek i piątek w Zespole Szkół Nr 1 odbywała się specjalna edycja SkillsPoland – czwórka zakwalifikowanych do konkursu specjalistów w branży chłodnictwo i klimatyzacja walczyło o tytuł najlepszego oraz o wejście do ścisłego finału międzynarodowego konkursu EuroSkills, który odbędzie się w Gdańsku. W drugim dniu bocheńskiemu wydarzeniu towarzyszyły Targi Pracy.

Konkurs organizowany był po raz pierwszy w Powiecie Bocheńskim – został przygotowany przy współpracy Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni oraz firmy Bolarus S.A. Patronat nad wydarzeniem objął starosta bocheński Adam Korta.

W czwartek od godz. 9.00 czterech uczestników: Rafał Duda, Mikołaj Majdanik (obaj z Wodzisławia Śląskiego), Oskar Krapkowski (Kościerzyna) oraz Krzysztof Żurek (Bochnia) mierzyło się najpierw z pierwszym zadaniem, które polegało na montażu klimatyzatora. Następnie, w drugiej konkurencji, uczestnicy musieli usunąć celowo wprowadzone usterki w gotowym modelu układu chłodniczego przygotowanym przez firmę Bolarus S.A. Zadanie wymagało od uczestników analitycznego i praktycznego podejścia do rozwiązywania problemów – usterki obejmowały zarówno tematy związane z programowaniem sterownika jak również z umiejscowieniem niektórych elementów układu chłodniczego.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: prof. dr hab. inż. Beata Niezgoda-Żelasko z Politechniki Krakowskiej, Wojciech Migdał ekspert firmy Bolarus S.A. oraz Sebastian Karwasiński nauczyciel Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni. Jurorzy oceniali postęp prac, estetykę wykonania, a także umiejętność posługiwania się narzędziami do wykonywania połączeń oraz zachowanie zasad obowiązujących w branży.

Wyniki ogłoszono w piątek – zwycięzcą (z niewielką przewagą punktową) okazał się 23-letni Krzysztof Żurek z Bochni. Absolwent „Mechanika”, a obecnie pracownik firmy Igloo, poradził sobie z obiema konkurencjami i jako jedyny usunął wszystkie usterki. Oprócz złotego medalu otrzymał również powołanie do polskiej kadry na EuroSkills Gdańsk 2023. Objęty zostanie także całorocznym programem szkoleniowym, przygotowującym do tych prestiżowych, największych zawodów umiejętności w Europie.

Merytoryczny nadzór nad konkursem z branży chłodniczej i klimatyzacji sprawowała bocheńska firma Bolarus S.A. oraz nauczyciele z Zespołu Szkół Nr 1.

Sponsorami odbywającej się w Bochni konkurencji byli: BOLARUS S.A, AIFO, Fundacja ABJ ,CAREL, POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A, SANHUA, SECOP GMBH, ZYMETRIC SP. Z O.O.


Skills Poland to prestiżowe zawody umiejętności zawodowych koordynowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, która jest także Narodową Agencją programu Erasmus+. Mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym.

Euro Skills to największe w Europie zawody umiejętności branżowych, w których rywalizować będą reprezentanci z 32 krajów. Rywalizacja toczy się w 42 konkurencjach w 6 obszarach: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc