Chór PCSN opuścił Bursę. Społeczność urządza mu nową siedzibę – każdy może pomóc

-

Chór Chłopięcy Pueri Cantores Sancti Nicolai opuścił mury Bursy, w której działał przez 36 lat, a związana z zespołem społeczność rozpoczęła urządzanie mu nowej siedziby. Ruszyła internetowa zbiórka funduszy na konieczny remont sal – prace już trwają, a działaniom towarzyszy silna oddolna mobilizacja i energia.

Bursę chór (który jest Honorowym Ambasadorem Bochni) musiał opuścić, bo w budynku ma być przeprowadzona zapowiadana modernizacja instalacji elektrycznej. Zespołowi zaproponowano w zamian salę w „Wikarówce”, ale to miejsce uznano za średnio nadające się na próby kilkudziesięcioosobowego składu.

Teoretycznie zmiana lokalizacji ćwiczeń byłaby tymczasowa, ale wygląda na to, że chór do Bursy już nie wróci.

W obliczu ostatnich wydarzeń liczna i energiczna społeczność związana z PCSN (rodzice, byli chórzyści, sympatycy i przyjaciele zespołu) zaczęła poszukiwania innej, odpowiedniej siedziby, na własną rękę. Udało się takie miejsce znaleźć w budynku należącym do Spółdzielni Rolniczo-Handlowej „Jutrzenka” (obok galerii „Rondo”).

Na dwóch kondygnacjach, na których przed laty działał sklep z akcesoriami dla dzieci i niemowląt, jest do zagospodarowania kilka pomieszczeń (w sumie ok. 350 mkw) – zmieści się tu zarówno duża sala prób, biuro, magazyn, są sanitariaty i pomieszczenia socjalne, uda się wygospodarować nawet miejsce na coś na kształt „świetlicy” dla młodych chórzystów.

Obiekt wymaga remontu i przystosowania, ale rąk do pracy nie brakuje – oddolna energia jest ogromna, a w licznej społeczności są przedstawiciele różnych zawodów, chętnie oferujący swoją pomoc: ktoś jest elektrykiem, ktoś stolarzem, budowlańcem, ktoś ma firmę świadczącą potrzebne usługi itd… Wczoraj uruchomiono internetową zrzutkę, która ma pomóc zebrać fundusze na zakup potrzebnych materiałów budowlanych. – Całość zebranych środków będzie przekazana na potrzeby chóru, co będzie udokumentowane potwierdzeniami przelewu – zapewniono.

Koszty remontu ostrożnie oszacowano na 15-20 tys. złotych. Zbiórkę można wesprzeć tutaj:Zobacz też: Tłum przed plebanią. Pikieta w obronie chóru PCSN – ZDJĘCIA, WIDEO

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

maj, 2023