W zeszłym roku, czyli przed ostatnimi wyborami samorządowymi, władze Bochni nie raz prezentowały przyszłościową wizję zaadaptowania budynków przy ul. Regis 4 i 6 na nową siedzibę biblioteki. Pomysł ten nie jest już aktualny.
W kwietniu radni komisji kultury rozmawiali w siedzibie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na temat nowej siedziby dla tej instytucji. Zwiedzając obiekt przy ul. Mickiewicza radni osobiście przekonali się, że nowa przestrzeń jest niezbędna.
Brakuje powierzchni
Dyrektor Dorota Rzepka podała, że budynek bocheńskiej biblioteki znajdujący się przy ul. Mickiewicza ma ok. 670 m kw. powierzchni użytkowej. Według niej nowa siedziba biblioteki (wraz z wielofunkcyjną salą do spotkań, wystaw itd.) powinna mieć ok. 2500 m kw. powierzchni użytkowej.
– Wybudowanie biblioteki na czystym gruncie jest zdecydowanie tańsze niż remont starych budynków i dobudowywanie. Najlepszym przykładem, który od lat przytaczam, są dwie biblioteki, które powstały w tym samym okresie: biblioteka w Oświęcimiu i biblioteka w Chrzanowie. Ta pierwsza powstawała na czystym gruncie, a ta druga to remont dwóch budynków i łączenie w jedno. Biblioteka w Oświęcimiu ma ponad 5 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Biblioteka w Chrzanowie ma połowę z tej powierzchni. Kosztowały tyle samo, bo ponad 15 mln zł – powiedziała Dorota Rzepka, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni.
Pomysł na dobudówkę
Dorota Rzepka poinformowała również, że adaptacja budynków na Plantach Salinarnych (ul. Regis 4 i 6) nie jest już brana pod uwagę. Dlatego podczas dyskusji pojawił się pomysł, aby wykorzystać miejską nieruchomość przy ul. Wolnica, gdzie do niedawna funkcjonował sklep z artykułami budowlanymi. Po jego wyburzeniu mogłaby tam powstać kilkukondygnacyjna dobudówka biblioteki.
Burmistrz Bochni uważa, że nie jest to najlepszy pomysł.
– Nie wiem, czy podejmowanie tego typu działań w znaczący sposób wpłynie na poprawę jakości pracy biblioteki, czy zlikwiduje ciasnotę, która teraz tam jest? Mimo wszystko wiąże się to z wydatkowaniem niemałych środków. Natomiast byłaby to taka prowizorka, która w przyszłości może nawet przeszkadzać. W którymś momencie skończą się sztandarowe działania dotyczące przede wszystkim rewitalizacji i będzie stać nas na to, żeby powstał nowy budynek biblioteki. Obiekt, który powstanie stricte dla potrzeb biblioteki, a nie adaptowany – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni.
– Jeżeli będzie nas stać na takie rozwiązanie to lepiej byłoby jeszcze jakiś czas „pobiedować” i w przyszłości przenieść bibliotekę do nowego obiektu. Oczywiście obecny pomysł jest jakimś rozwiązaniem i cieszę się, że radni angażują się w sytuację lokalową biblioteki, ale z pewnością nie może to być rozwiązanie docelowe – dodał Stefan Kolawiński.
Rezygnacja z wcześniejszych zapowiedzi
Pomysł zagospodarowania budynków przy ul. Regis 4 i 6 na siedzibę biblioteki prezentowany był przez władze miasta m.in. przy okazji dyskusji o rewitalizacji centrum Bochni i Plant Salinarnych. Z pomysłu już zrezygnowano. Dlaczego?
– Te budynki wymagają kompleksowego zagospodarowania. Pytanie tylko, czy ma to mieć związek z działalnością biblioteczną? Podstawową rzeczą jest to, aby w pobliżu nowej biblioteki był parking. Tutaj byłby duży kłopot z zapleczem parkingowym. Poza tym w budynkach przy ul. Regis 4 i 6 mieszkają lokatorzy, których trzeba byłoby przenieść w inne miejsce, a teraz nie dysponujemy wolnymi lokalami – wyjaśnił burmistrz Stefan Kolawiński.
– Na razie, w perspektywie kilku lat, nie stać nas na sfinansowanie zarówno budowy nowej biblioteki, jak i nowych mieszkań dla lokatorów z Plant. Miasto musi pokonać obecny cykl inwestycyjny. Może trzeba zastanowić się nad innym rozwiązaniem? Alternatywnie rozważana była również lokalizacja biblioteki na tzw. „ruskim rynku”. W tej chwili dobiega końca proces pozyskiwania tych działek. Cały plac będzie własnością bocheńskiego samorządu i ta lokalizacja będzie traktowana jako nr 1 na liście proponowanych lokalizacji nowej biblioteki – poinformował Stefan Kolawiński.
Gminny Program Rewitalizacji
Budowa nowego obiektu biblioteki znajduje się w Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta Bochnia na lata 2017-2026. Nazwa projektu, którego koszt szacowany jest na ok. 16 mln zł, to „Biblioteka Przyszłości – Centrum Kulturalno Edukacyjne Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni”. Planowany termin realizacji określono na II kwartał 2019 r. – IV kwartał 2023 r. Lokalizacja obiektu nie została precyzyjnie zapisana.