R e k l a m a

Nowe przepisy w UE. Wkrótce koniec charytatywnego zbierania nakrętek

-

W połowie 2024 roku wejdą w życie unijne przepisy nakazujące producentom przytwierdzanie nakrętek na stałe do opakowań od napoju. To oznacza, że charytatywne zbiórki nakrętek stracą sens – informuje portal prawo.pl.

Źródłem nowych uregulowań prawnych jest unijna dyrektywa SUP (w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko), która została wprowadzona do polskich przepisów ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.

Jak podaje portal prawo.pl, od połowy 2024 roku wszystkie nakrętki plastikowe w całej UE powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju. Mimo iż do wprowadzenia nowych przepisów został jeszcze ponad rok, niektóre firmy już teraz wdrażają na rynek nowe opakowania.

W przestrzeni publicznej – również w Bochni i regionie – jest wiele pojemników (najczęściej w formie przezroczystego serca) na kolorowe nakrętki. Oprócz charytatywnego wymiaru (pieniądze uzyskane ze sprzedaży nakrętek zasilają konta instytucji charytatywnych) mają one walor edukacyjny – uczą segregacji odpadów. Eksperci przekonują, że z ekologicznego punktu widzenia nowe przepisy mają usprawnić recykling, bo już teraz bez problemu można przetwarzać całe opakowania.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia