R e k l a m a

Podparyskie La Défense w Bochni – wystawa na Plantach Salinarnych

-

Zapraszamy do obejrzenia wystawy plenerowej pt. „Architektura i dzieła sztuki podparyskiej dzielnicy La Défense”, która umieszczona została na ogrodzeniu Szkoły Podstawowej nr 2 na Plantach Salinarnych.  

La Défense, futurystyczna dzielnica, znajdująca się w podparyskim departamencie Hauts-de-Seine, jest jednym z największych centrów biznesu w Europie. Spełnia ona także rolę ośrodka handlowego, mieszkalnego, wystawienniczego i rozrywkowego. Na tym obszarze znajduje się ponad 11 hektarów parków i skwerów zielonych, liczne fontanny o artystycznych formach, kawiarnie i restauracje. Dzielnica położona jest na ponad 160 hektarach powierzchni, w tym 3 miliony metrów kwadratowych poświęcono na biura. Szacunkowo pracuje w niej około 150 000 osób.

Nazwa dzielnicy pochodzi od rzeźby La Défense de Paris (Obrona Paryża), zainaugurowanej w 1883 r., autorstwa Louisa-Ernesta Barriasa, upamiętniającej żołnierzy walczących w wojnie francusko-pruskiej.

Urbanistyczne zagospodarowanie La Défense, której głównym elementem jest rozdzielenie poziomu komunikacji pieszej i samochodowej, wzbogacone zostało interesującymi realizacjami architektonicznymi, w tym, m.in.: Cnitem 1958, architektów: Camelota, De Mailly i Zehrfussa; Wieżą Total 1985, architektów: Saubota, Julliena, Menkesa, Webba i Zerafa; Wieżą EDF 2001, architektów: Peia i Saubota…

Interesująca architektura, jak również urbanistyczne zagospodarowanie tej części paryskiego przedmieścia, które w dalszym ciągu się rozbudowuje, jest doskonałym tematem na dialog pomiędzy dynamiczną dzielnicą La Défense a przeobrażającymi się w dniu dzisiejszym polskimi miastami.

Wystawa, którą będziecie Państwo mieli okazję oglądać do 21 maja 2023 r., cieszyła się uznaniem
w wielu miastach w Polsce, m.in. w: Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Toruniu, Lublinie
i Katowicach.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia