Obiegówka to dokument wewnętrzny, który wykorzystywany jest głównie przy wypowiedzeniu pracownikowi umowy o pracę. Pomimo tego że jej złożenie nie jest nakładane przez przepisy kodeksu pracy, to jednak wiele przedsiębiorstw traktuje ją jako obowiązkowy dokument wewnętrzny. Warto wiedzieć, czym dokładnie jest karta obiegowa pracownika, a także w jakich warunkach się ją składa.
Czym jest obiegówka?
O tym, jak duże znaczenie ma prawidłowa organizacja pracy, przeczytać można na stronie internetowej https://aleo.com/pl/blog/organizacja-pracy/.
Karta obiegowa, nazywana właśnie obiegówką, jest wewnętrznym dokumentem o charakterze ewidencyjnym. Dzięki niej pracownik może rozliczyć się z mienia, które zostało powierzone mu przez przedsiębiorstwo w trakcie pracy. Dzięki karcie obiegowej pracownik potwierdza zwrot takich przedmiotów jak między innymi:
- samochód służbowy,
- telefon,
- klucze,
- laptop,
- środki pieniężne oraz inne sprzęty.
Obiegówki mają szczególne znaczenie w dużych, wielooddziałowych przedsiębiorstwach. Zastosowanie systemu, który umożliwia kontrolę wydawanych pracownikom środków, pozwala na zachowanie porządku.
Jakie dane zawiera obiegówka?
Popularna obiegówka zazwyczaj przybiera kształt tabeli. Pojawiają się w niej rubryki na takie informacje, jak:
- dane pracownika,
- data zatrudnienia i rozwiązania umowy o pracę,
- zajmowane stanowisko pracy i dział,
- lista podlegających zwrotowi rzeczy,
- podpis osoby, która przyjmuje zwrot,
- podpis pracodawcy lub jego przedstawiciela.
Wygląd karty obiegowej może być różny. Przydatny wzór obiegówki znaleźć można w Internecie.
Jak wygląda rozliczenie z mienia przy pomocy obiegówki?
Pracownik, który przy pomocy karty obiegowej chce rozliczyć się z powierzonego mu mienia, musi złożyć wizyty w odpowiednich działach przedsiębiorstwa. Tam, gdzie jest to konieczne, oddaje określony przedmiot. Osoba odpowiedzialna za przyjęcie go, sprawdzi jego stan i potwierdzi odbiór podpisem w odpowiednim miejscu karty obiegowej. Pracownik, który wypełnił już kartę obiegową, powinien złożyć ją do działu kadr i płac.
Kiedy konieczne może być złożenie obiegówki?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje kilka sytuacji, w których pracodawca może wymagać od pracownika złożenia obiegówki. Są to między innymi:
- zwolnienie z pracy – karta obiegowa pozwala zwolnionemu pracownikowi szybko i łatwo rozliczyć się z powierzonego mu mienia i zakończyć dany etap kariery,
- odejście z pracy – osoby, które samodzielnie zdecydowały się na zakończenie współpracy z pracodawcą, również muszą wypełnić obiegówkę,
- zmiana stanowiska – po przeniesieniu z jednego stanowiska na inne bardzo często konieczne okazuje się zdanie dotychczasowego sprzętu przy pomocy obiegówki.
Na koniec warto wspomnieć, że niektórzy pracodawcy odmawiają wydania pracownikowi świadectwa pracy, jeśli ten nie złożył wypełnionej karty obiegowej. Trzeba podkreślić, że działanie to jest niezgodne z prawem. Niezależnie od złożonej obiegówki, prawo nakłada na pracodawcę obowiązek niezwłocznego wydania świadectwa pracy.