🔸 Mniej wymagające aktywności sportowe – sporty dla każdego

Aktywność ruchową powinien podejmować każdy. Wynika z tego szereg korzyści zdrowotnych i psychicznych. Jednak niektóre osoby chcą aktywności mniej wymagających — np. z racji podeszłego wieku czy zmęczenia spowodowanego codzienną ciężką pracą. W poniższym artykule przedstawimy kilka propozycji takich dyscyplin sportowych.

Spacery

Jest to najbardziej podstawowa aktywność fizyczna, jaką podejmuje człowiek. Przemieszczanie się z jednego punktu do drugiego z niewielką prędkością jest niezbędne do codziennego funkcjonowania. Jednak współczesny tryb życia niekoniecznie sprzyja wykonywaniu takiej czynności. Wobec tego jednym z mniej wymagających sposobów na zadbanie o siebie będzie właśnie spacerowanie. Próg wejścia jest tu dosłownie zerowy. Wystarczy codzienne obuwie. Spacerować można zarówno po ulicach, jak i w naturze.

Jazda na rowerze

Kolarstwo nie musi polegać na pędzeniu z wielką prędkością po szosie. Przeciwnie, może być równie mało wymagające, co spacer. Ponadto będzie dobrą alternatywą dla osób walczących z problemami ze stawami. Ich obciążenie jest tu niewielkie. Istotną zaletą wypraw rowerowych jest także mniejsze zmęczenie mięśni nóg. Z tego względu na rowerze niewielkim wysiłkiem można pokonywać ogromne dystanse. A przy tym nie odczuwać bólu czy zakwasów mięśniowych na drugi dzień.

Joga

W założeniu ta aktywność fizyczna w ogóle nie powoduje zmęczenia. Przeciwnie — redukuje je. W bardzo dużym skrócie jogę opisać można jako rozciąganie się. Osoby początkujące zaczynają od praktykowania bardzo prostych pozycji. Osoby zainteresowane czymś więcej z czasem dojdą do pozycji skomplikowanych. Do uprawiania jogi wystarczą mata oraz komputer. Z tego ostatniego puszcza się filmy instruktażowe, często dostępne za darmo w Internecie.

Alternatywą dla przedstawionego powyżej wariantu mogą być zajęcia grupowe. Można na nie uczęszczać w specjalnych szkołach jogi lub też na ogólnorozwojowych siłowniach. Tu dodatkową korzyścią będzie przebywanie w gronie osób o podobnych zainteresowaniach czy stylu życia.

Tenis stołowy

Jest on łagodniejszą wersją tenisa tradycyjnego, uprawianego na kortach. W przeciwieństwie do swojego klasycznego „kolegi” nie wymaga on biegania czy aż tak bardzo rozwiniętej koordynacji ruchowej. W uderzenie paletką nie wkłada się także tyle siły, co w uderzenie dużą rakietą do tenisa kortowego. Tu niezbędne będą stoły i akcesoria do tenisa stołowego — bez nich uprawianie tego sportu jest niemożliwe. Próg wejścia jest tu niewiele wyższy niż w przypadku poprzednich propozycji. Jednak w dalszym ciągu jest to dyscyplina bardzo przystępna. Wspomniany sprzęt nie jest drogi, a przy tym posłuży przez wiele lat. Nawet przy częstym oddawaniu się tenisowi stołowemu sprzęty nie ulegną poważniejszym obciążeniom mechanicznym.

Aktywność ta prawie w ogóle nie męczy — niewielkie wymachy skromnych rozmiarów paletką są w zakresie możliwości nawet osób całkowicie niewytrenowanych. Nauka tenisa stołowego także nie wymaga wielu godzin praktyki czy szczególnych predyspozycji.

Najnowsze materiały Partnerów