Z jakimi problemami muszą sobie radzić młodzi ludzie? Konferencja „Wartościowy świat” – ZDJĘCIA

-

W środę w sali kina Regis w Bochni odbyła się konferencja pt. „Wartościowy świat”, skierowana do nauczycieli, psychologów, pedagogów oraz innych specjalistów. Wydarzenie zorganizowała Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna im. Stefana Szumana w Bochni i Starostwo Powiatowe w Bochni.

Tematyka konferencji poświęcona była refleksji nad problemami wychowania dzieci i młodzieży do dojrzałości i odpowiedzialności poprzez kształtowanie właściwych postaw w życiu codziennym.

Na początku konferencji w swoim wystąpieniu Kinga Pałka, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bochni, przywołała statystyki z ubiegłego roku.

W 2022 roku odnotowano łącznie 14 520 prób samobójczych. Co trzecia próba zakończyła się zgonem (5 108). Nastąpił nagły wzrost, jeśli chodzi o samobójstwa dzieci w wieku od 7 do 12 lat. W samym 2022 roku na swoje życie targnęły się 2 093 osoby do 18. roku życia, w tym 85 dzieci młodszych niż 13 lat – to dane policji dotyczące zamachów samobójczych w 2022 roku – mówiła dyrektor Kinga Pałka.

Następnie przedstawiła wyniki badań prowadzonych przez psychologów Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej im. Stefana Szumana w Bochni, diagnozy i stanu szeroko rozumianego zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży uczęszczającej do szkół z powiatu bocheńskiego.

W badaniu wzięło udział 1464 uczniów. Wyniki były inspiracją do tematów wykładów jakie zaprezentowano podczas konferencji.

Uzyskane wyniki wskazują m.in. na to, że aż 27,3% ankietowanych (tj. 431 uczniów) postrzega sytuację trudną jako sytuację bez wyjścia.

W pytaniu z jakimi doświadczeniami i sytuacjami w ostatnim czasie muszą sobie radzić:

 • 77% tj. 1107 osób musiało sobie radzić z doświadczanym stresem,
 • 74,5% tj. 1070 osób ma obniżony nastrój,
 • 74,5% tj. 1107 osób z nadmiarem nauki,
 • 26,9% tj. 387 osób konflikty z rodzicami,
 • 17,3% tj. 249 osób problemy w rodzinie,
 • 17,3% tj. 249 osób uzależnienia (własne),
 • 11,3% tj. 162 osoby uzależnienia bliskiej osoby,
 • 10,9% tj. 157 osób cyberbullying i przemoc rówieśnicza.

Aż 41,5% tj. 596 badanych wskazywało na występowanie problemów ze snem.

Swoje wystąpienie Kinga Pałka zakończyła cytatem z książki Marsha Linehan: – „Nawet jeśli nie możemy stworzyć dla siebie idealnego życia, możemy przynajmniej stworzyć dla siebie życie, które będzie miało tyle pozytywnych elementów, że warto będzie je przeżyć”.

W programie konferencji znalazły się następujące wykłady:

 • „Po co nauczycielowi etyka zawodowa?” – dr Antoni Płoszczyniec wykładowca akademicki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie;
 • „Jak rozpoznać i jak działać wobec współczesnych zagrożeń dzieci i młodzieży (fonoholizm, infoholizm) – profilaktyka i zapobieganie” – dr Łukasz Buksa OFM – wykładowca akademicki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie artysta muzyczny, kompozytor, pisarz;
 • „Terapia dialektyczno – behawioralna: możliwości pomocy młodzieży z dysregulacją emocji” – dr Katarzyna Sikora – psycholog, certyfikowany psychoterapeuta, lider programu Family Connections – Instytut Psychologii Akademii Ignatianum w Krakowie;
 • „Uważność w procesie edukacji” – dr hab. Piotr Sikora – filozof, teolog, publicysta – kierownik Katedry Filozofii Współczesnej w Akademii Ignatianum w Krakowie;
 • „O czym są te łzy…. Jak rozmawiać i aktywnie integrować dzieci i ich rodziców z polskich i ukraińskich szkół i przedszkoli” – Krzysztof Jankowski – psycholog, koordynator projektu „Pomoc dla Ukrainy”;
 • „Jesteśmy po stronie rodziny” – Paweł Kamiński – certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, kierownik Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia w Brzesku.

Konferencja objęta była honorowym patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

wrzesień, 2023