R e k l a m a

🔸 Czym jest rypacz i czy warto go stosować?

Rypacz to określenie, z którym nie spotykamy się zbyt często, a już na pewno nie kojarzy się nam ono z pielęgnacją włosów. Niewiele osób wie, ale rypacz to nazwa intensywnie oczyszczającego szamponu do włosów. Jak działa oraz jak go rozpoznać na sklepowej półce? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Rypacz – czym jest?

Rypaczem nazywamy szampon, który charakteryzuje się silnym działaniem oczyszczającym, który nie powinien być stosowany codziennie, gdyż w ich składzie znajdziemy mocno oczyszczające składniki i detergenty myjące które mogą podrażniać skórę, a także powodować alergię skórną. Jak rozpoznać taki szampon? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na skład, w którym zauważymy obecność SLS, SLES i ALES. Może zawierać także chelatory, jak np. Disodium EDTA, Citric Acid, Lactic Acid, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate, Sodium Phytate i Tetrasodium glutamate diacetate.

Kolejną cechą charakterystyczną będzie brak lub niewielka ilość substancji, które poprawiają kondycję włosów, czyli olejków, parafiny czy protein. Często takie szampony znajdziemy na dziale z tymi przeznaczonymi do włosów przetłuszczających się, lecz nie jest to regułą.

Jak działa rypacz i czy warto stosować go w pielęgnacji włosów?

Do codziennej pielęgnacji warto używać szamponów o delikatnym naturalnym składzie, by nie naruszyć warstwy lipidowej skóry głowy i nie wysuszyć włosów. W przeciwnym razie skóra zacznie się łuszczyć, a włosy staną się suche i matowe, jednak zastosowanie rypacza raz na jakiś czas umożliwi pozbycie się martwego naskórka, zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska (takich jak: kurz, pył, dym, smog), nadmiaru łoju oraz sebum, na także resztek kosmetyków do włosów i minerałów z twardej wody. Nagromadzenie się tych składników może nieść ze sobą przykre konsekwencje jak np. podrażnienia czy osłabienie włosów. Włosy mogą zacząć szybko tracić świeżość, być oklapnięte i zbijać się strąki, dlatego używanie raz na jakiś czas peelingów oraz rypacza jest tak istotne. Więcej na ten temat przeczytamy między innymi tutaj: https://starsfromthestars.pl/blog/rypacz-czym-jest-i-jak-stosowac/.

Rypacz – jak i kiedy go stosować?

Ze względu na silne działanie składników zawartych w rypaczu, nie należy go stosować codziennie. W zależności od tego, czy używasz dużej ilości różnych kosmetyków do stylizacji włosów, jak pianki czy żele, możesz używać go raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu. W pozostałe dni sięgaj po delikatne preparaty do mycia. Nie ma ograniczeń co do porowatości włosów, do których rypacz może być używany, jednak pamiętaj o odpowiedniej częstotliwości stosowania oraz by po użyciu go, zadbać o silne nawilżenie. Mogą sprawdzić się tu zarówno oleje, maski, jak i odżywki. Dzięki odpowiedniemu używaniu rypacza Twoja skóra głowy oraz włosy będą gotowe na przyjęcie składników odżywczych i nawilżających, co sprawi, że zastosowanie kosmetyki będą się lepiej wchłaniać i przyniosą lepsze efekty. Nie musisz się także obawiać szkodliwości rypacza, gdyż w jego składzie znajdziesz nie tylko silne detergenty, ale także substancje łagodzące, które redukują działanie drażniące, dzięki czemu sporadyczne stosowanie nie powinno mieć nieprzyjemnych konsekwencji.

Najnowsze materiały Partnerów