Wojna na Ukrainie przyczyniła się do tego, że w Polsce pojawiło się wielu uchodźców szukających schronienia. Wśród nich znalazło się również wiele dzieci, które zostały odłączone od swojego naturalnego środowiska i zostały zmuszone do zmiany miejsca edukacji. W polskich szkołach ukraińskie dzieci mogły liczyć na wsparcie, jednak przystosowanie się do nowych warunków było dla nich niełatwym zadaniem. W trosce o ich dobro wprowadzono w Polsce zupełnie nową platformę e-learningową Learning Passport.
Learning Passport – na czym polega?
Learning Passport to platforma, która po raz pierwszy została uruchomiona w 2018 roku. Od tego czasu znalazła uznanie w wielu państwach i obecnie jest stosowana w 32 krajach na całym globie. Po wielu miesiącach przygotowań udało się ją również przeznaczyć dla Polaków, którzy z jej pomocą będą mogli polepszyć swoje relacje z Ukraińcami. Platforma ta jest rekomendowana przede wszystkim dla nauczycieli, którzy dzięki specjalnym kursom dowiedzą się, w jaki sposób uczyć Ukraińców, aby umożliwić im spokojny i niczym niezmącony rozwój. Według badań, w co trzeciej polskiej klasie uczy się chociaż jedno dziecko z Ukrainy, dlatego podniesienie kompetencji pedagogów w tym zakresie jest absolutnie obligatoryjne. Projekt Learning Passport to przede wszystkim kursy z umiejętności radzenia sobie ze stresem, komunikacji międzykulturowej oraz pracy z dziećmi z Ukrainy dotkniętymi traumą wojenną. Dzięki nim nauczyciele mogą polepszyć swoje relacje z zagranicznymi uczniami oraz sprawić, że ich edukacja będzie przebiegać w optymalny sposób.
Jakie trudności dotykają ukraińskie dzieci uczące się w polskich szkołach?
Ukraińskie dzieci, które uczęszczają do polskich szkół, nierzadko napotykają liczne trudności związane z adaptacją do nowego środowiska edukacyjnego. Głównym wyzwaniem jest język. Mimo że polski i ukraiński są językami blisko spokrewnionymi, różnice w gramatyce, ortografii i wymowie mogą sprawić trudności w nauce. Dzieci muszą szybko nauczyć się porozumiewać po polsku, aby zrozumieć nauczycieli i kolegów z klasy. Nieznajomość języka może prowadzić do niemałych trudności w zrozumieniu materiału lekcyjnego i utrudniać uczestnictwo w zajęciach. Olbrzymim wyzwaniem jest też integracja społeczna. Ukraińskie dzieci często czują się obco wśród polskich rówieśników ze względu na różnice kulturowe i społeczne. Może to prowadzić do poczucia odosobnienia i trudności w nawiązywaniu przyjaźni. Co więcej, niektóre dzieci doświadczają negatywnych reakcji ze strony polskich uczniów, które wynikają z uprzedzeń i nieprawdziwych stereotypów. Trudność dla ukraińskich dzieci może stanowić też system edukacyjny. Program nauczania w Polsce różni się od sposobu nauki w ich ojczyźnie, co może powodować problemy w nauce i nadążaniu za resztą klasy.
Czym cechuje się Learning Passport?
Sposobem na radzenie sobie z problemami ukraińskich dzieci ma być platforma Learning Passport. Spektrum jej walorów jest bardzo szerokie, przez co zdobywa coraz więcej zwolenników. Co najważniejsze, korzystanie z niej jest banalnie proste, dzięki czemu nie trzeba mieć sporej wiedzy z zakresu technologicznego, aby pomyślnie przejść przez kurs. Ponadto, nauczyciele biorący udział w lekcjach proponowanych przez Learning Passport otrzymają specjalny dokument, który potwierdzi, że zdobyli oni nowe doświadczenia w pracy z zagranicznymi uczniami. Może to mieć nie tylko wpływ na ich renomę, ale również może okazać się przydatne w przypadku poszukiwania nowej pracy i chęci znalezienia zawodu w charakterze nauczyciela. Learning Passport powinien również redukować ryzyko społecznego wykluczenia Ukraińców. Dzięki kursowi nauczyciele dowiedzą się bowiem, jak pracować z uchodźcami oraz jak umożliwić im zdobywanie nowej wiedzy. W efekcie osoby z trudną przeszłością powinny o wiele łatwiej przystosować się do nowego środowiska.
Aby poszerzać swoje horyzonty, rekomenduje się również korzystanie z audiobooków. Jedną z propozycji bestssellerowej jest Szatan z siódmej klasy audiobook, który idealnie sprawdza się zarówno u młodszych, jak i u starszych osób. Dzięki jego zastosowaniu można zakochać się w literaturze bez konieczności korzystania z książek w formie papierowej.
Learning Passport – hit czy kit?
Dla Polaków Learning Passport to zupełna innowacja. Platforma ta została włączona do naszego kraju bardzo niedawno, dlatego też trudno ocenić na tym etapie, czy przyniesie ona zamierzone skutki. Pierwsze efekty będziemy mogli zobaczyć dopiero we wrześniu, kiedy to uczniowie wrócą do swoich szkół po wakacjach. Na ten moment Learning Passport zbiera jednak bardzo pochlebne opinie. Według ekspertów kursy są przygotowane bardzo profesjonalnie i rzeczowo, dzięki czemu ich zrozumienie nie jest niczym trudnym. W 2023 roku z wykorzystaniem platformy Learning Passport UNICEF zamierza przeszkolić aż 8900 nauczycieli i pozostałych edukatorów, którzy dotrą do kilkuset tysięcy dzieci w Polsce. Choć prawdopodobnie platforma ta nie rozwiąże absolutnie wszystkich problemów, to dzięki niej ukraińskie dzieci powinny poczuć się w Polsce o wiele swobodniej.