Powiatowe szkoły gotowe do przyjęcia podwójnego rocznika

-

Zakończył się główny etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych (przed nami jeszcze rekrutacja uzupełniająca). Szkoły, dla których organem prowadzącym jest Powiat Bocheński, gotowe są już do przyjęcia podwójnego rocznika.

We wrześniu do szkół średnich trafi tzw. podwójny rocznik, czyli absolwenci likwidowanych gimnazjów oraz uczniowie kończący przywróconą 8-klasową podstawówkę.

Ponad 2 razy więcej nowych uczniów niż rok temu

Rok temu szkoły prowadzone przez Powiat Bocheński (I LO, II LO, ZS Nr 1, ZS Nr 2, ZS Nr 3 i CKZiU w Łapanowie) przyjęły 1066 nowych uczniów. Teraz (według aktualnych danych) w pierwszych klasach będzie uczyło się 2174 uczniów (1064 absolwentów gimnazjów i 1110 absolwentów szkół podstawowych). To liczby bardzo zbliżone do opracowanych założeń i prognoz. Zarząd Powiatu zakładał 1090 miejsc dla absolwentów szkół podstawowych (różnica 20) oraz 1055 miejsc dla absolwentów gimnazjów (różnica 9 uczniów).

Liczba absolwentów przyjętych do poszczególnych szkół (w nawiasach osobno liczba absolwentów gimnazjów i liczba absolwentów szkół podstawowych):

  • I LO: 446 (218 + 228)
  • II LO: 213 (86 + 127)
  • ZS Nr 1: 725 (370 + 355)
  • ZS Nr 2: 314 (162 + 152)
  • ZS Nr 3: 353 (175 + 178)
  • CKZiU: 123 (53 + 70)

RAZEM: 2174 (1064 + 1110)

UWAGA: Powyższe dane są na dziś aktualne, ale mogą ulec niewielkiej zmianie po rekrutacji uzupełniającej.

W I LO bez wynajmu

Przed największym wyzwaniem stanęły najliczniejsze szkoły, czyli „Mechanik” (ZS Nr 1 w Bochni) i I Liceum Ogólnokształcące w Bochni.

Liczba sal w I LO zwiększy się o jedno pomieszczenie, które do tej pory było mieszkaniem służbowym. W tej szkole rozważano też wynajem dodatkowych pomieszczeń do nauki (np. w bocheńskiej filii Staropolskiej Szkoły Wyższej w Kielcach).

Ostatecznie po dokonaniu prac adaptacyjnych wolnych pomieszczeń i zrealizowaniu zadania inwestycyjnego pn. „Remont instalacji kanalizacji wraz z remontem sanitariatów w budynku I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni” nie zachodzi konieczność wynajmu dodatkowych pomieszczeń – poinformowała Katarzyna Kępa-Hamuda ze Starostwa Powiatowego w Bochni.

Przebudowa sali w „Mechaniku”

Największą inwestycję prowadzi „Mechanik”, gdzie zdecydowano się na przerobienie starej sali gimnastycznej na mniejsze sale lekcyjne.

Mamy podwójne szczęście. Po pierwsze polubili nas uczniowie, więc ten nabór jest dość duży i trudno bronić się przed uczniami, którzy chcą do nas przyjść. Po drugie mamy nową salę gimnastyczną, gdzie jednocześnie na zajęcia możemy wprowadzić siedem grup. Jedyną miejscową możliwością wygospodarowania dodatkowych pomieszczeń jest adaptacja starej sali gimnastycznej – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl Jan Balicki, dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni.

Przebudowa części budynku „Mechanika” obejmuje wydzielenie sal lekcyjnych w istniejącej sali gimnastycznej (3 większe i 1 mniejsza na pracownię komputerową) oraz przebudowę węzłów sanitarnych, instalacji wod-kan, centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej oraz elektryki. Z założenia nie jest to adaptacja „na zawsze”, bo wyodrębnienie sal lekcyjnych w sali gimnastycznej będzie zrobione poprzez zbudowanie ścian działowych z g-k. Ponadto w pomieszczeniach po dawnej szatni mają powstać małe sale na grupy językowe. Niedawno wybrano firmę, która wykona adaptację. Prace powinny ruszyć na dniach i mają kosztować ok. 600 tys. zł.

Stara sala gimnastyczna w „Mechaniku” zostanie podzielona na 4 sale lekcyjne (3 większe i 1 mniejszą na pracownię komputerową).

ZS Nr 1 w Bochni to najliczniejsza szkoła na terenie powiatu bocheńskiego. W roku szkolnym 2018/2019 ok. 400 uczniów uczyło się w 13 pierwszych klasach. Teraz nowych oddziałów będzie 22, a uczniów ok. 720. W sumie w „Mechaniku” będzie uczyło się ok. 1600 osób (w ostatnim roku szkolnych było ok. 1200 uczniów).

Zmiany w „Mechaniku” obejmą też godziny zajęć. Do tej pory nauka trwała od 7:30 do 18:30. Od września zajęcia prawdopodobnie rozpoczną się od 7:15 (chodzi głównie o dostosowanie godziny rozpoczęcia nauki do funkcjonowania komunikacji zbiorowej) a kończyć będą się nawet ok. godz. 20:00 (dotyczy to nielicznych grup).

Pozostałe szkoły poradziły sobie bez większych inwestycji, czy wynajmu.

Podsumowując: Zabezpieczyliśmy miejsca dla naszych uczniów. Placówki były przygotowane do przyjęcia większej ilości absolwentów. W szkołach wystarczy miejsc dla wszystkich uczniów z Powiatu Bocheńskiego dodała Katarzyna Kępa-Hamuda ze Starostwa Powiatowego w Bochni.

Dwutorowa edukacja

Dodatkowym utrudnieniem dla szkół jest dwutorowa edukacja. Absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych nie będą uczyli się razem. Klasy będą złożone tylko z tych pierwszych lub drugich, a co za tym idzie będą dwie podstawy programowe (czyli też np. inne podręczniki).

Absolwenci gimnazjów będą uczyli się w trzyletnim liceum ogólnokształcącym, czteroletnim technikum lub w branżowej szkole pierwszego stopnia. Natomiast absolwenci szkół podstawowych mają czteroletnie licea ogólnokształcące, pięcioletnie technika i branżowe szkoły pierwszego stopnia, inne niż te dla absolwentów gimnazjów.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

wrzesień, 2023