R e k l a m a

Zmarł Jerzy Orzeł – działacz „Solidarności”, były poseł z Bochni. Pogrzeb w środę

-

W wieku 70 lat zmarł Jerzy Orzeł – bocheński działacz NSZZ „Solidarność”, współorganizator strajków w Zakładzie Przetwórstwa Hutniczego w Bochni, Poseł na Sejm RP, Wojewoda Tarnowski.

Jerzy Orzeł zmarł w minioną sobotę, 9 września, po długiej i ciężkiej chorobie.

Pogrzeb odbędzie się w środę 13 września o godz. 11:00 (Bazylika św. Mikołaja w Bochni).


Za Wikipedią:

Urodził się w Żegocinie jako syn Mariana i Walerii. Wychował się w miejscowości Rozdziele. Ukończył Policealne Studium Zawodowe oraz studia z zakresu zarządzania finansami w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pracował jako elektronik utrzymania ruchu, był zatrudniony w Zakładzie Przetwórstwa Hutniczego w Bochni.

W 1980 wstąpił do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, został przewodniczącym komisji zakładowej związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował strajk w zakładzie pracy, został za to skazany na karę 3,5 roku pozbawienia wolności.

W 1989 został wybrany na posła na Sejm X kadencji z okręgu tarnowskiego z poparciem Komitetu Obywatelskiego. W Sejmie należał do Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, w którym pełnił funkcję sekretarza, był również zastępcą przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących spółdzielczości. W 1991 nie ubiegał się o reelekcję, w tym samym roku wystąpił z Porozumienia Centrum, którego był współzałożycielem. Od 1991 do 1994 zajmował stanowisko wojewody tarnowskiego.

W 1996 otrzymał koncesję na zorganizowanie lokalnej rozgłośni radiowej w Bochni. Zajmował się własną działalnością gospodarczą, prowadził firmę z zakresu doradztwa. Był dyrektorem zarządu spółki prawa handlowego, w 2009 został dyrektorem zakładu opieki zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej.

17 sierpnia 2011 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 22 września 2010 odznaczony został Medalem „Niezłomnym w słowie”. W 2015 otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności.

W latach 90. XX wieku Jerzy Orzeł założył pierwsze w Bochni Radio Gama.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc