R e k l a m a

Magdalena Łacna (KO): „Polskie kobiety wiedzą czego potrzebują”

-

– Panie ministrze Czarnek, my i nasze dzieci nie potrzebujemy willi, potrzebujemy wsparcia i gwarancji, że jeżeli nasze dzieci będą potrzebować pomocy, będą na nie czekać lekarze specjaliści – tak zwracała uwagę na problemy w psychiatrii dziecięcej w Polsce Magdalena Łacna – kandydatka KO z Bochni do Sejmu RP, która uczestniczyła w konferencji prasowej „Małopolskie Rzeczniczki Praw Kobiet” w Krakowie.

Spotkanie z mediami odbyło się w sobotę, zorganizowano je na Skwerze Praw Kobiet. Oprócz Magdaleny Łacnej wzięła w nim udział także Dorota Marek, kandydatka z krakowskiej listy Koalicji Obywatelskiej.

Przesłanie konferencji zawarto już w jej zapowiedzi: Kobiety stanowią w Polsce ponad połowę społeczeństwa, a w świadomości obecnie rządzących nadal uznawane są za obywateli drugiej kategorii. Nasze kandydatki do Sejmu, w nowym Parlamencie, będą stać na straży praw kobiet. To kobiety w tych wyborach zdecydują o przyszłości naszego kraju.”

Dorota Marek: „PiS-owska władza nienawidzi kobiet”

– To co dziś proponuje nam rząd na czele z Jarosławem Kaczyńskim (…), cofa nas do średniowiecza i jest niszczeniem dorobku naukowego. PiS-owska władza nienawidzi kobiet, chce decydować o każdym aspekcie naszego życia – mówiła Dorota Marek.

– Kobiety doświadczające przemocy słyszą, że jeden raz się nie liczy. Kiedy mówimy, że chcemy in vitro, bo nie możemy zajść w ciążę Jarosław Kaczyński mówi, że dajemy w szyję, a posłanka krzyczy, że dzieci z in vitro to produkty. Gdy chcemy opieki zarówno onkologicznej jak i okołoporodowej, panuje przekonanie, że musisz czuć, że rodzisz. Gdy trafimy na onkologię z nowotworem narządów rodnych słyszymy, że muszą nam zostawić macicę, bo przecież mamy rodzić dzieci. Gdy zaś urodzimy dziecko niepełnosprawne, nie ma pomocy państwa. Rodzice zostają sami! – wyliczała.

Magdalena Łacna o problemach psychiatrii dziecięcej

Kandydatka z Bochni Magdalena Łacna w swoim krótkim wystąpieniu skupiła się na sprawach bliskich jej zawodowo.

– Jestem psychologiem, od wielu lat pracuję z dziećmi, młodzieżą i rodzinami. To czego dziś potrzebują polskie rodziny, to na pewno duże wsparcie. Przerażające są statystyki policji, z których wynika, że w 2022 roku mieliśmy 2093 próby samobójcze u dzieci. To o 355 proc więcej, niż w 2015 roku – przytaczała liczby.

– Zadajmy pytanie: jak radzi sobie z tym polski rząd? Radzi sobie w taki sposób, że zamyka i tak już nieliczne oddziały dla psychiatrii dzieci i młodzieży. Dzieciaki bardzo często muszą czekać kilka tygodni na konsultację psychologiczną – uświadamiała.

Po czym zwróciła się do ministra edukacji: – Panie ministrze Czarnek, my i nasze dzieci nie potrzebujemy willi, potrzebujemy wsparcia i gwarancji, że jeżeli nasze dzieci będą potrzebować pomocy, będą na nie czekać lekarze specjaliści. W Polsce mamy dziś 400 specjalistów w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży – na około 400 tys. dzieci w potrzebie…

– Polskie kobiety wiedzą czego potrzebują i jak to zmienić. Polskie baby, bardzo was proszę 15 października idźmy do urn i zmieńmy to. My się nie boimy – zakończyła kandydatka z Bochni.

„Czego oczekujemy jako kobiety?”

Podczas konferencji wyliczono, czego oczekują kobiety i jaka powinna być „normalna Polska”:

  • Przede wszystkim traktowania nas jak człowieka. 
  • Chcemy wsparcia dla kobiet, które chcą wrócić na rynek pracy, aby też mogły realizować swoją karierę zawodową. 
  • Finansowania przez państwo in vitro dla par, które nie mogą mieć potomstwa. 
  • Pełnego finansowania badań prenatalnych.
  • Antykoncepcji awaryjnej, prawa do wyboru, aby nasze życie nie zależało od czyjejś klauzuli sumienia.
  • Prawa do znieczulenia przy porodzie. 
  • Realnej pomocy, w tym również pomocy psychologicznej dla kobiet molestowanych, gwałconych, doznających przemocy psychicznej i fizycznej. Chcemy alby gwałt małżeński został zakwalifikowany jako przemoc. 

– Każda z nas musi być rzeczniczką naszych praw. Toczy się bój o los przyszłych pokoleń. Są nas miliony, idźcie na wybory i głosujcie na mądre kobiety – apelowała Klaudia Marek.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia