R e k l a m a

Jesienne Dziady w Niepołomicach – ZDJĘCIA, WIDEO

-

NIEPOŁOMICE. Stowarzyszenie Jaruna oraz Drużyna Wojów Wiślańskich KRAK przygotowały na sobotę 4 listopada opowieści o słowiańskiej codzienności oraz edukacyjną inscenizację Dziadów.

Przedstawienia teatralne i prelekcje Drużyny KRAK osadzone w czasach X-XI w. pozwoliły przybliżyć stary słowiański obrzęd – jesienne Dziady. Dodatkowo rzemieślnicy i wojowie opowiadali o kuchni, strojach, zapraszając na stoisko skórnika, kucharza, sukiennika, kowala, garncarza, prezentowali też techniki walki i uzbrojenia.

Inscenizacja Dziadów odbyła się nad stawem przy ul. Zamkowej. Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu Spotkania ze Słowianami, finansowanego ze środków Gminy Niepołomice.


Za Wikipedią:

Dziady – w folklorze słowiańskim określenie na duchy przodków oraz zbiór przedchrześcijańskich obrzędów, rytuałów i zwyczajów, które były im poświęcone. Istotą tych obrzędów było „obcowanie żywych z umarłymi”, a konkretnie nawiązywanie relacji z duszami przodków, okresowo powracającymi do siedzib z czasów swojego życia. Celem działań obrzędowych było pozyskanie przychylności zmarłych, których uważano za opiekunów w sferze płodności i urodzaju.

W ramach obrzędów dziadów przybywające na „ten świat” dusze należało ugościć, aby zapewnić sobie ich przychylność i jednocześnie pomóc im w osiągnięciu spokoju w zaświatach. Podstawową formą obrzędową było karmienie i pojenie dusz (np. miodem, kaszą, jajkami, kutią i wódką) podczas specjalnych uczt przygotowywanych w domach lub na cmentarzach (bezpośrednio na grobach).

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc