R e k l a m a

Prawie 10 tys. zł zebrano podczas kwesty na cmentarzach w Brzesku – ZDJĘCIA

-

Prawie 10 tys. zł – to finansowy efekt tegorocznej kwesty zorganizowanej przez Komitet Odnowy i Troski o Cmentarz Parafialny w Brzesku. Cel od wielu lat jest taki sam – renowacja zabytkowych nagrobków znajdujących się na tej nekropolii.

Zbiórka prowadzona była równolegle na dwóch brzeskich cmentarzach – parafialnym i komunalnym. Kwestowało około 90 osób, wśród nich przedstawiciele wielu stowarzyszeń i organizacji, władz samorządowych (od szczebla gminnego po centralny), a także lokalni przedsiębiorcy, pracownicy miejscowych zakładów pracy, emeryci i młodzież. Niektórzy wolontariusze uczestniczą w tych corocznych akcjach od pierwszej edycji, czyli od 1997 roku.

Każdy, kto wspiera tę inicjatywę, otrzymuje symboliczną cegiełkę opatrzoną fotografią przedstawiającą nagrobek odnowiony dzięki poprzedniej kweście. W tym roku renowacji poddana została mogiła poświęcona Wiktorii Pasiut-Dylskiej. Ten kamienny nagrobek datowany jest na 1887 rok. Jego zdobienie stanowią marmurowa tablica inskrypcyjna, a w części centralnej kobiece popiersie. Wieńczący budowlę krzyż wykonany został z wapienia pińczowskiego, a całość utrzymana jest w stylu neogotyckim. Autorem był Wojciech Samek, ceniony w owych czasach rzeźbiarz.

Kwesty odbywają się raz w roku, natomiast cały czas aktywne jest konto Parafii NMP Matki Kościoła i św. Jakuba, uruchomione na rzecz Komitetu Odnowy i Troski o Cmentarz Komunalny. Każdy zainteresowany może przelać dowolną kwotę na konto nr 06 1020 4984 0000 4702 0030 8551 z dopiskiem: Darowizna na cele kultu – CMENTARZ.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

grudzień, 2023