R e k l a m a

W I LO w Bochni otwarto wirtualną strzelnicę – ZDJĘCIA

-

W piątek w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni oficjalnie otwarto wirtualną strzelnicę. Obiekt będzie służył uczniom szkół średnich z terenu powiatu bocheńskiego.

Strzelnica zlokalizowana jest pod halą sportową, w miejscu, gdzie przez lata funkcjonowała strzelnica do broni pneumatycznej. Korzystały z niej głównie osoby trenujące w klubie Promień Bochnia.

Obiekt dla uczniów szkół średnich

Ze strzelnicy w pierwszej kolejność korzystać będą uczniowie szkół ponadpodstawowych, mający zajęcia strzeleckie w ramach przedmiotu „edukacja dla bezpieczeństwa”. Na największą liczbę zajęć mogą liczyć uczniowie klas Cyber.mil w I LO.

Pomysł ma już trzy lata, gdy w szkole pojawił się projekt „Cyber.mil z klasą”. Byłem na szkoleniu opiekunów klas mundurowych we Wrocławiu i tam zaprezentowano nam wtedy rozpoczynający się projekt „Strzelnica w powiecie” – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl Jerzy Pączek, wicedyrektor I LO w Bochni.

Nie jestem specjalnym militarystą, ale sytuacja, która jest wokół nas, rozwija się dość niespodziewanie. Uważam, że ludzie powinni wiedzieć jak tę broń w rękach trzymać. Tym bardziej, że prawdopodobnie już się rozpoczęła epoka, w której dostęp do broni będzie dużo łatwiejszy. Jeśli już mają mieć dostęp do tej broni to niech zobaczą jak ona wygląda – stwierdził Jerzy Pączek.

Czym jest wirtualna strzelnica?

Wirtualna strzelnica wykonana w I LO to przenośny, strzelecki system szkolno-treningowy, opracowany na potrzeby rynku cywilnego na bazie systemów wojskowych. Przeznaczona jest dla osób powyżej 15 roku życia.

Przeznaczona jest do nauki i doskonalenia umiejętności w zakresie:

  • bezpiecznego posługiwania się bronią, w tym manualnej jej obsługi;
  • celowania z wykorzystaniem różnych rodzajów celowników mechanicznych (opcjonalnie kolimatorowych);
  • ćwiczeń w obserwacji – wykryciu, rozpoznaniu i identyfikacji celów;
  • prowadzenia celnego ognia z różnych postaw, na różnych odległościach, w tym do celów ruchomych, ukazujących się, przy zmiennych warunkach oświetleniowych i ograniczonej widoczności;
  • wspólnego wykonywania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania.

Strzelnica umożliwia jednoczesne szkolenie dla maksymalnie czterech osób (każda wyposażona w pistolet lub karabinek) zależnie od rozmiaru wyświetlanego obrazu. Przygotowywane i realizowane ćwiczenia cechuje możliwość stopniowania trudności – od prostych strzelań statycznych i dynamicznych, uwzględniających stopień zaawansowania szkolonych, do wykonywania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania, uwzględniających m.in. dynamiczne korygowanie punktu celowania ze zmianą odległości do celu i przy jego poruszaniu, strzelenie do celów ukazujących się w reżimach czasowych, strzelanie przy zmiennych warunkach oświetlenia oraz przy ograniczonej widoczności.

Jakie wyposażenie i koszty?

System jest całkowicie bezpieczny dla użytkowników. Nie używa się w nim efektorów kinetycznych, zamiast nich stosowany jest promień lasera. Zasada działania systemu opiera się na obserwacji ekranu przez kamerę i detekcji miejsca odbicia światła lasera, wyemitowanego z modułu zamontowanego na broni treningowej.

Analiza obrazu z kamery przeprowadzana jest przez odpowiednie moduły oprogramowania. Każde zarejestrowane przez kamerę trafienie w ekran rozpoczyna proces obliczania krzywej balistycznej lotu wirtualnego pocisku (zależnie od rodzaju broni i amunicji) oraz wygenerowanie jej w przestrzeni 3D, a następnie porównanie z celami. Trafienia celu lub brak trafienia (uderzenie wirtualnego pocisku w ziemię) obrazowane są odpowiednio na ekranie.

Na wyposażeniu strzelnicy znajdują się repliki karabinków Heckler&Koch 416 oraz pistoletów Glock 17 (po 4 sztuki). Oddaniu strzału towarzyszy realistyczny huk oraz odrzut broni.

Strzelnica powstała w ramach programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Strzelnica w powiecie 2023”. Całkowita wartość inwestycji, na którą złożyły się: remont i adaptacja pomieszczenia oraz dostawa systemu wirtualnego, wyniosła 239 979 zł, w tym dotacja ministerialna 192 000 zł.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

grudzień, 2023