R e k l a m a

Bochnia. Liczne interwencje ws. luźno biegających psów. Komunikat magistratu

-

W związku z licznymi interwencjami dotyczącymi luźno biegających zwierząt Urząd Miasta Bochnia przypomina, że zgodnie z przepisami właściciel lub opiekun psa zobowiązany jest do wyprowadzania psa na smyczy, a psy ras uznanych za agresywne lub zachowujące się w sposób agresywny – na smyczy i w kagańcu oraz wyłącznie przez osoby dorosłe.

Poniżej treść komunikatu przesłanego przez Andrzeja Koprowskiego z Urzędu Miasta Bochnia:

W okresie urlopowym wielu właścicieli czworonogów a szczególnie psów, w różny sposób pozostawia swoich pupili w rękach obcych osób. Dotyczy to także Bochni, naszego miasta. Zapewne każdy spotkał się z medialnym przekazem pokazującym w jak okrutny czasem sposób traktowane są psy. W Polsce nie ma zbyt wielu schronisk dla zwierząt, gdzie można pozostawić pod fachową opieką swojego psa lub kota, poza tym to kosztuje… Niestety, ale wielu właścicieli pozostawia swoje zwierzęta bez żadnej opieki, a najdrastyczniejsze przypadki pozostawianie psów w lesie i to na dodatek przywiązanych do drzew nasilają się w okresie wakacyjnym. W ostatnim czasie również do Urzędu Miasta w Bochni docierają sygnały o pozostawionych bez opieki zwierzętach, które często wałęsają się samopas po naszym mieście. Czasami, nawet wtedy gdy zostawiamy swojego pupila u rodziny, czy znajomych osoby te niekoniecznie wiedzą jak postępować z oddanym pod opiekę psem.

W związku z licznymi interwencjami dotyczącymi luźno biegających zwierząt Urząd Miasta Bochnia przypomina, iż zgodnie z obowiązującym Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Bochnia, uchwalonym Uchwałą Nr XXII/185/16 Rady Miasta Bochnia z dnia 30 czerwca 2016 r. stanowiącym akt prawa miejscowego, właściciel lub opiekun psa zobowiązany jest do wyprowadzania psa na smyczy, a psy ras uznanych za agresywne lub zachowujące się w sposób agresywny – na smyczy i w kagańcu oraz wyłącznie przez osoby dorosłe. Do obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe należy stały nadzór nad tymi zwierzętami, zachowanie środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi i innych zwierząt oraz w szczególności dołożenie starań, by zwierzęta te były jak najmniej uciążliwe dla otoczenia, nie zakłócały spokoju domowego i nie zanieczyszczały miejsc przeznaczonych do wspólnego użytku.

Posiadanie czworonoga to duża odpowiedzialność. Jeżeli go już mamy pamiętajmy o tym, że to żywe stworzenie potrzebujące naszej opieki, ale też postępujmy zgodnie z obowiązującymi zasadami. Nie puszczajmy psa samopas, usuwajmy spowodowane przez niego zanieczyszczenia nie tylko po to żeby nie narażać się na mandat, ale także w poszanowaniu pozostałych mieszkańców. Szczególnie dzieci są bardzo mocno narażone na traumatyczne przeżycia i obraz szczekającego, wrogiego psa może pozostaje w ich świadomości do końca życia. Ten strach powoduje reakcję odrzucenia, nie pozwalając takiej osobie na posiadanie własnego zwierzęcia. Pamiętajmy o tym narzekając na małą liczbę schronisk i chętnych do zaopiekowania się psem”.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc