R e k l a m a

Wystawa o niezwykłej rodzinie Czumów z Niepołomic

-

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach i Laboratorium Aktywności Społecznej zapraszają na wystawę „Rodziny Czumów z Niepołomic” – rodziny, która w wyjątkowy sposób zaznaczyła się w historii Polski. Jednego z jej członków (Waleriana Czumę) upamiętniono też w Bochni, gdzie został patronem ulicy na os. Niepodległości.

W tej zacnej, bardzo licznej rodzinie od pokoleń związanej z Niepołomicami, przyszło na świat wielu wybitnych, zasłużonych dla kraju ludzi, którzy swe pierwsze życiowe kroki stawiali właśnie w Niepołomicach. Niestety w wyniku zawieruchy wojennej, czy też w poszukiwaniu pracy i lepszego życia rozproszyli się po całym kraju, a nawet po świecie.

Na wystawie przedstawione zostały sylwetki: generała Waleriana Czumy, profesora Ignacego Czumy, jego żony Lubow, cichociemnego Józefa Czumy ps. „Skryty”, a także pułkownika Władysława Czumy – brata generała Waleriana, działających w opozycji antykomunistycznej dzieci Lubow i Ignacego Czumów. Znalazły się tutaj również historie rodzin Czumów mieszkających w Niepołomicach do dnia dzisiejszego oraz dziennikarza Mieczysława Czumy.

Wystawa powstała w oparciu o liczne publikacje: książki, artykuły i strony internetowe dotyczące rodziny Czumów. Wszystkie książki wykorzystane przy tworzeniu ekspozycji znajdują się w niepołomickiej Bibliotece.

Wystawa została pomyślana tak, że zwiedzanie i oglądanie można rozpocząć zarówno w Bibliotece jak i w Laboratorium Aktywności Społecznej. Jest podzielona na odrębne części dotyczące poszczególnych postaci, ich życia i działalności.

– W części bibliotecznej znajdują się plansze dotyczące profesora Ignacego Czumy, historia i losy jego rodziny. W Galerii na schodach przedstawiliśmy również sylwetki dziewięciorga jego dzieci. Następnie, już w LAS-ie zobaczymy postać Benedykta – najmłodszego syna Lubow i Ignacego Czumów oraz samej Lubow – żony Ignacego. Tam też znajdują się plansze poświęcone generałowi Walerianowi Czumie, jego bratu ppłk. Władysławowi Czumie oraz cichociemnemu Józefowi Czumie ps. „Skryty” – wylicza Agnieszka Grab z Czytelni Biblioteki Publicznej w Niepołomicach.

Na wystawie wspomniana została również postać Mieczysława Czumy, dziennikarza, publicysty, autora i współautora książek o Krakowie, długoletniego redaktora naczelnego tygodnika „Przekrój” oraz autora słów Hymnu Niepołomic.

W Niepołomicach po dzień dzisiejszy mieszkają rodziny Czumów, dlatego też historie kilku z nich również zaprezentowano na wystawie. Dotyczą one rodzin prawnuczek Wojciecha Czumy – Marii Zielonki oraz Marii Czumy, a także rodziny Barbary i Franciszka Czumów z ul. Batorego. 

Wystawę można oglądać do 2 grudnia 2023 roku w godzinach pracy placówek.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc