R e k l a m a

Czy PiS utrzyma sejmik w Małopolsce? Jest pierwsza prognoza wyborcza

-

Po „dużych” wyborach do Sejmu, powoli coraz większe zainteresowanie zwraca się ku przełożonym na wiosnę wyborom samorządowym. W kwietniu wybierzemy burmistrzów, wójtów oraz radnych kilku szczebli, w tym sejmiku małopolskiego. Obecnie rządzi tam PiS – czy zdoła utrzymać władzę w województwie?

Na portalu X (dawniej Twitter) pojawiła się wczoraj pierwsza prognoza wyników wiosennych wyborów. Jej autorem jest Mateusz Pluta, młody analityk, który dość trafnie prognozował okręgowe wyniki elekcji sejmowej.

W Małopolsce

Według tej prognozy w małopolskim sejmiku PiS straciłoby samodzielną większość (24 radnych) zdobywając aż o 5 mandatów mniej. Jeden mandat straciłaby także Koalicja Obywatelska. Znacząco stan posiadania zwiększyłaby za to Trzecia Droga (PSL + Polska 2050).

W okręgach nr 2 i 5

W wyborach do sejmiku Małopolska podzielona jest na 6 okręgów. Powiat bocheński i brzeski (a także dąbrowski, tarnowski, m. Tarnów) należą do okręgu nr 5, w którym do podziału będzie 7 mandatów. Według prognozy Mateusza Pluty (w nawiasie odniesienie do wyniku z 2018 roku):

  • PiS: 4 (-1)
  • KO: 1 (bez zmian)
  • Trzecia Droga 2 (+1)

Z kolei powiat wielicki (czyli m.in. Niepołomice, Kłaj, Gdów) należy do okręgu nr 2 (razem z powiatami miechowskim, proszowickim i krakowskim). Tam do podziału jest 6 mandatów. Prognoza:

  • PiS: 3 (bez zmian)
  • KO: 1 (-1)
  • Trzecia Droga: 2 (+1)

Sejmik wojewódzki jest odpowiedzialny za rozwój cywilizacyjny w skali regionu, a więc za politykę regionalną.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc