Stowarzyszenie Lipnickie Dary Natury z Lipnicy Górnej (pow. bocheński) zakończyło cykl warsztatów plenerowych „Sami chleb pieczemy, ideę Zero Waste stosujemy!”. W ramach projektu współfinansowanego przez Województwo Małopolskie stowarzyszenie prowadziło na Targu Pietruszkowym w Krakowie specjalne stoisko, które za każdym razem cieszyło się dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego, ponieważ rolnicy nie tylko odpowiadali na pytania, ale i prezentowali różne rodzaje mąki, a także dzielili się z chętnymi zakwasem i mąką zgodnie z duchem Zero Waste – zainteresowani musieli mieć ze sobą własne opakowanie. Warsztatom towarzyszyły degustacje znakomitych wypieków.
– Nasza misja to propagowanie idei Zero Waste i minimalizacja produkcji zbędnych odpadów. Jednym z naszych sposobów na osiągnięcie tego celu jest samodzielne pieczenie chleba oraz wspieranie lokalnych rolników. Na naszym stoisku mieszkańcy regionu otrzymali cenne wskazówki oraz w praktyce poszerzali wiedzę – podkreślają inicjatorzy projektu ze Stowarzyszenia Lipnickie Dary Natury.
Osoby, które odwiedziły stoisko dowiedziały się m. in., że mąka żytnia jest bogata w błonnik, witaminę B i składniki mineralne, a przy tym nadaje potrawom charakterystyczny smak i aromat. Poza tym pieczywo z mąki żytniej dłużej utrzymuje świeżość.
Ważnym aspektem warsztatów było uwrażliwienie na problem marnowanej żywności, której kupujemy znacznie więcej niż jesteśmy w stanie spożyć. W efekcie kilka milionów ton jedzenia trafia do kosza. Lokalnie kupowana mąka, wsypywana do pojemników konsumentów nie tylko daje świeży produkt, ale pozwala na ograniczanie odpadów (opakowania z produkcji masowej) oraz śladu węglowego ze względu na eliminację transportu na duże odległości.
Dodajmy, że dla rolników warsztaty były świetną okazją, żeby bezpośrednio dotrzeć do nowych klientów.