Nowa „Kronika Bocheńska”: Kolory radości i jubileusze

-

Kolory, radość, szaleństwo – okładka lipcowo-sierpniowego wydania „Kroniki Bocheńskiej” wpisuje się w wakacyjny nastrój. Tymczasem jest to zdjęcie z jednej z najbardziej emocjonujących części dni miasta – święta kolorów w amfiteatrze na Uzborni. Ze względu na zdjęcia zbiorowe aktualny numer bocheńskiego miesięcznika będzie także cenną pamiątką dla uczestników jubileuszowych uroczystości w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, w Zespole Szkół nr 1 oraz dla najlepszych uczniów „mechanika”.

Warto przypomnieć, że Straż Ogniowa w Bochni powstała jako jedna z pierwszych na ziemiach polskich 19 października 1969 roku. Już na pierwszych stronach Kroniki znaleźć można relację z obchodów 150-lecia, nazwiska strażaków, którym wręczono odznaczenia i awanse oraz zdjęcia, między innymi szeroką na dwie strony fotografię zbiorową uczestników uroczystości.

– „Betonujemy i asfaltujemy na potęgę to nasze ukochane miasto, gdzie tylko się da, bez ładu i składu powstają nowe blokowiska, czasem pośrodku osiedli domów jednorodzinnych, bez odpowiedniego zaplecza infrastrukturalnego, a nikt nie pomyśli, że prócz domu i drogi dojazdowej do niego ludziom potrzebne jest jeszcze otoczenie. Czy ktoś w ogóle panuje nad polityką przestrzenną Bochni? Czy leci z nami pilot?” – pyta Ireneusz Sobas, przewodniczący Zarządu Osiedla Krzęczków-Łychów. O nowych inwestycjach, a także problemach zgłaszanych przez mieszkańców rozmawia z Agnieszką Dudą-Dziki.

Pod ziemię z kanarkiem? Jako ptaki wrażliwe na obecność metanu często były one nieodzownymi towarzyszami górników. Ponoć również w Bochni zamożni pracownicy zabierali ze sobą kanarka w klatce. Jednak z uwagi na wysokie koszty dochodziło do tego sporadycznie. Na co dzień polegano na pracy wypalaczy metanu, którzy – jak podaje Anetta Stachoń – wcale nie byli skazańcami z odroczonymi wyrokami śmierci…

W 11. Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy obecnie około 30 żołnierzy z powiatu bocheńskiego. „Terytorialsi”, to żołnierze nietypowi, bo normalne obowiązki zawodowe mogą łączyć z pasją, jaką jest chęć służby ojczyźnie. O tym, na czym polega ich służba, jakie przechodzą szkolenia, a także, czym i jak walczą pisze Ireneusz Sobas.

„Turisticus” to nie tylko „Nowa Kolejka”. W ramach projektu powstała niedawno cała sieć miejskich tras turystycznych o łącznej długości 26 km. Ryszard Rozenbajgier ze szczegółami oprowadza czytelników po nowych szlakach pieszych, spacerowych i rowerowych, zwracając uwagę na oznakowanie, długość, przebieg szlaku i ciekawe obiekty dostępne po drodze.

– „Tutaj zawsze istniała świadomość, że najważniejszej oceny pracy szkoły dokonuje rynek pracy i czas, który weryfikuje przygotowanie naszych absolwentów do realizacji obowiązków zawodowych, ale przede wszystkim do wypełniania najważniejszych ról społecznych: małżonków, rodziców i obywateli” – zauważył dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Jan Balicki, przemawiając podczas uroczystego zamknięcia obchodów półwiecza. O stałym zainteresowaniu nauką w bocheńskim „mechaniku” najlepiej świadczy fakt, że do klas pierwszych ubiega się aktualnie prawie 800 kandydatów.

Z ilu gmin składa się nasz powiat? Ile lat ma szyb Floris? – między innymi takie pytania padły podczas I Interaktywnego Teleturnieju Wiedzy o Powiecie Bocheńskim, zorganizowanego w ramach obchodów jego 20-lecia. W klasyfikacji indywidualnej zwyciężyła Aleksandra Spyrka z I LO, w klasyfikacji grupowej – Orkiestra Baczków. W Kronice znaleźć można zdjęcia uczestników konkursu, a na sąsiadującej stronie najlepszych uczniów Zespołu Szkół nr 1. W tym roku na świadectwa z biało-czerwonymi paskami zasłużyło aż 89 osób!

Dział „Kronika Młodych” uzupełnia prezentacja „Młodych z przyszłością”, tym razem Filipa Gościńskiego i Karola Dziurdzi, utalentowanych uczniów Szkoły Podstawowej nr 4, a także fotorelacja z dwóch dni święta Szkoły Podstawowej nr 5. Wśród atrakcji przygotowanych dla gości znalazła się między innymi: aukcja 24 obrazów autorstwa uczniów „piątki” oraz rodzinny piknik.

Od kilku lat Dni Bochni trwają prawie miesiąc, a Kronika publikuje relacje i zdjęcia z najciekawszych wydarzeń (w tym roku było ich aż 40). W wakacyjnym numerze przedstawiane są one chronologicznie, od spektaklu teatralnego dla dzieci „Kopciuszek” w wykonaniu Teatru Arystokrackiego aż po koncert Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów.

Gdy udzielał wywiadu Kronice, dopiero przygotowywał się do nowej roli. Niedawno urodził mu się pierwszy syn. Zapytany o rodzinne autorytety, zdradził, że wielką inspiracją jest dla niego dziadek: – „Odkąd pamiętam, zawsze dba o to, co dzieje się w domu i w rodzinie. O to, by stworzyć odpowiedni klimat świąt, o to, by goście czuli się dobrze. Podtrzymuje i nie pozwala zgasnąć – miłości…” Aleksandra Fortuna-Nieć pytała muzyka również o wrażenia po koncercie i przywiązanie do łemkowskiej kultury.

– „Gdzieś tam, kiedyś tam, każdy o nim słyszał. Choć podobny, to jednak inny, choć pełza, to jednak nie wąż, choć nie ma nóg, to jednak jaszczurka” – tak swój artykuł o padalcu zwyczajnym rozpoczyna Michał Wieciech. Na adopcję w schronisku w Borku czeka Miller, którego opisuje i fotografuje podczas spaceru Marta Wałach-Różańska. Warto przeczytać artykuł Dominika Zwierniaka. Okazuje się bowiem, że popularny irys, czyli kosaciec syberyjski, jeszcze niedawno zdobił bocheńskie łąki.

Bohaterką cyklu „Znamy się tylko z widzenia” jest Elżbieta Lekki, nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkół nr 2 i wykładowczyni w Tarnowskiej Szkole Wyższej, od najmłodszych lat „zarażona” pasją kolekcjonowania przez swojego tatę – znanego bocheńskiego kolekcjonera Józefa Leszka Habę. Po trzech wystawach pocztówek spełniło się jej marzenie i 13 czerwca w Miejskim Domu Kultury zaprezentowano książkę „Bochnia ta sama, ale nie taka sama na pocztówkach i fotografiach ze zbiorów Elżbiety i Piotra Lekkich oraz Bogdana Haby”.

W mężczyznach cenię

Zmienię to na „w mężczyźnie cenię” – w moim mężu cenię jego dobroć i lojalność, a reszta cech u ogółu mężczyzn mnie nie interesuje.

W kobietach podoba mi się

poczucie humoru, bo moim zdaniem niewiele kobiet tak naprawdę je ma.

Zajadam się

Uwielbiam owoce morza i placki ziemniaczane. Niekoniecznie razem.

Moim marzeniem jest

żeby moje dzieci umiały być szczęśliwe.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Komendant policji zatrzymał kierowcę, który jechał zygzakiem na DK94 – WIDEO

Szybka reakcja Komendanta Powiatowego Policji w Wieliczce zakończyła niebezpieczną jazdę 42-letniego kierowcy, który jechał „zygzakiem” drogą krajową nr 94 w stronę Bochni.

Bochnia. Siedem ofert w przetargu na ostatni odcinek KN-2

W przetargu na ostatni odcinek tzw. KN-2, czyli nowej drogi łączącej ul. Turkowskiego z ul. Armii Krajowej w Bochni złożono siedem ofert....

Koronawirus. Znaczący wzrost zachorowań w Małopolsce

Sanepid poinformował dziś o nowym ozdrowieńcu z powiatu bocheńskiego. Na COVID-19 na Bocheńszczyźnie choruje jeszcze 5 osób, ale w ostatnim czasie w...

1. liga koszykówki. Nowa środkowa wzmocni zespół MOSiR Bochnia

Od jesieni żeńska reprezentacja Bochni rozpocznie - po raz pierwszy w historii - rywalizację na parkietach 1. ligi. Przed startem sezonu zespół...

II tura wyborów w powiecie bocheńskim. W obwodach 73:3 dla Andrzeja Dudy – INFOGRAFIKA

Na 76 obwodów głosowania w powiecie bocheńskim Andrzej Duda wygrał z Rafałem Trzaskowskim w 73. Kandydat Koalicji Obywatelskiej okazał się lepszy w...

Artykuły promocyjne

Bochnia. Bawialnia edukacyjna w Galerii Bocheńskiej już otwarta. Twórcze wakacje z RERUM

Jesteśmy znów otwarci, zapraszamy na drugie piętro w Galerii Bocheńskiej (wjazd windą - piętro +2) do jedynej edukacyjnej bawialni w regionie. 

Bochnia. Letnie półkolonie w Dance & Fitness House. Nie tylko taniec!

Półkolonie: 1. Taneczna 2. Śladami Sherlocka Holmesa 3. Master Chief 4. Świat Robotyki 5. Akrobatyczna6. Bajkowa7. Zostań super bohaterem8. Podróżnicza 9. Zostań Youtuberem

Gramy, bo to lubimy

Obecnie internet to nie tylko miejsce pracy, czy też zdobywania niezbędnych informacji o otaczającym nas świecie. Służy...

Bochnia. Nowy kierunek Technik chłodnictwa i klimatyzacji w ZS Nr 1

W Zespole Szkół nr 1 w Bochni w od września zostanie uruchomiony nowy kierunek nauczania, w którym kształceni będą przyszli specjaliści chłodnictwa...

Zdobądź atrakcyjny zawód z BOHLE POLSKA!

Zespół Szkół Nr 2 w Bochni we współpracy z renomowaną firmą Bohle Polska już od sześciu lat oferuje możliwość zdobycia ciekawego zawodu­­­­­...

Ogłoszenia

PRACA w Galerii Bocheńskiej: Doradca Klienta / Sprzedawca

Aktualnie do naszego zespołu poszukujemy Doradca Klienta /Sprzedawca Galeria BocheńskaDział odzieżowy piętro +1

CO? GDZIE? KIEDY?

lipiec, 2020

21,925FaniLubię
810ObserwującyObserwuj
526SubskrybującySubskrybuj
X