Otwarty 30 października ubiegłego roku nowy Oddział Opiekuńczo-Leczniczy z Pododdziałem Wentylacji Mechanicznej przy ul. Karolina 16 posiada zakontraktowanych przez NFZ łącznie 80 łóżek. O tym jak duże jest zapotrzebowanie w naszym regionie na usługi w zakresie opieki długoterminowej świadczy fakt, iż na dzień dzisiejszy oddział nie posiada już wolnych miejsc.
– Przeniesienie oddziału i przede wszystkim przewiezienie pacjentów było logistycznie trudnym zadaniem, ale dzięki dużemu zaangażowaniu personelu, wszystko udało się sprawnie i szybko przeprowadzić. Już trzy miesiące funkcjonujemy w nowej lokalizacji, w nowym świetnie wyposażonym budynku co w sposób istotny wpłynęło na poprawę procesu leczenia i pielęgnacji pacjentów, ale również na naszą pracę. mówi Koordynator Pionu Opiekuńczo-Leczniczego Renata Weiss.
Oddział Opiekuńczo-Leczniczy z Pododdziałem Wentylacji Mechanicznej posiada umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na udzielanie świadczeń zdrowotnych w dwóch zakresach:
- opiekuńczo-leczniczym
- opiekuńczo-leczniczym dla pacjentów wentylowanych mechanicznie
Oddział Opiekuńczo-Leczniczy jest oddziałem w którym udzielane są całodobowe świadczenia zdrowotne w zakresie długoterminowej opieki i pielęgnacji pacjentów, wymagających ze względu na stan zdrowia, całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, a niewymagającym hospitalizacji w oddziale szpitalnym.
- do oddziału przyjmowani są pacjenci u których w ocenie skalą samodzielności „skalą Barthel” otrzymali 40 pkt. lub mniej, którzy mają ukończony i udokumentowany proces leczenia, są w pełni zdiagnozowane i nie wymagają dalszej hospitalizacji
- do oddziału nie przyjmuje się pacjentów którzy w ocenie skalą Barthel otrzymali 40 pkt. lub mniej, jeżeli podstawowym wskazaniem do objęcia opieką jest zaawansowana choroba nowotworowa, choroba psychiczna lub uzależnienie.
Pododdział Wentylacji Mechanicznej obejmuje opieką pacjentów z zakończonym postępowaniem diagnostyczno-leczniczym u których, w związku z niewydolnością oddechową konieczne jest stosowanie ciągłej terapii oddechowej przy pomocy respiratora i obejmują zapewnienie całodobowego, mechanicznego lub ciśnieniowego wspomagania oddechu.
Pobyt pacjenta w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym finansowany jest w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i obejmuje świadczenia lekarskie, pielęgniarskie, psychologa, logopedę, rehabilitację, terapię zajęciową oraz leczenie farmakologiczne i dietetyczne.
Fundusz nie finansuje kosztów wyżywienia i zakwaterowania (koszty po stronie pacjenta w wysokości 70% dochodu) z wyłączeniem żywienia dojelitowego i pozajelitowego kompletną dietą przemysłową, które finansowane jest w ramach umowy z NFZ.