W niedzielę w hali widowiskowo-sportowej w Bochni odbył się koncert finałowy jubileuszu 770-lecia nadania Bochni praw miejskich. Do opracowania programu koncertu i jego wykonania zaproszono: Jakuba Kuszlika, Barbarę Furmańską, Marcina Furmańskiego, Macieja Koczura i Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej z dyrektorem generalnym Orkiestry Marcinem Klejdyszem.
Program:
- Ignacy Feliks Dobrzyński – Uwertura do opery „Monbar czyli Flibustierowie” op. 30
- Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy e-moll op. 11
- Mieczysław Karłowicz – Poemat symfoniczny „Odwieczne Pieśni” op. 10
- Mieczysław Karłowicz – pieśni do tekstów Kazimierza Tetmajera z op.1 i z op. 3
Wykonawcy:
- Jakub Kuszlik – fortepian
- Barbara Furmańska – śpiew
- Marcin Furmański – śpiew
- Maciej Koczur – dyrygent
- Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
Koncert odbył się pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem Głównym wydarzenia było Województwo Małopolskie, partnerami zaś AiFO Components oraz SUBARU (partner motoryzacyjny Akademii Beethovenowskiej).
O wykonawcach:
Jakub Kuszlik – bochnianin, absolwent klasy fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w bydgoskiej Akademii Muzycznej, zdobywca IV miejsca w XVIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim i nagrody za najlepsze wykonanie mazurków. Koncertuje w Polsce i na całym świecie Jest zdobywcą najwyższych miejsc w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach. Odznaczony przez Burmistrza Bochni tytułem Honorowy Ambasador Królewsko-Górniczego Miasta Bochni.
Barbara Furmańska, Marcin Furmański – córka z ojcem, bochnianie, szeroko znani nie tylko lokalnej publiczności. Oboje obdarzeni wspaniałymi, mocnymi głosami. Współpracują z wieloma muzykami i zespołami: Jackiem Królikiem, Jerzym Styczyńskim, Ryszardem Sygitowiczem, Grzegorzem Kupczykiem, Robertem Chojnackim, Mieczysławem Jureckim.
Maciej Koczur – bochnianin, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury dra hab. Pawła Przytockiego. Jest laureatem trzeciego miejsca oraz zdobywcą nagrody publiczności na „Wiener Schule” International Conducting Competition w Wiedniu. Obecnie jest pedagogiem Akademii Muzycznej w Łodzi, doktorantem na swojej macierzystej Akademii Muzycznej w Krakowie.
Marcin Klejdysz – bochnianin, dyrektor generalny Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec Roberta Kabary. Uczestnik wielu kursów mistrzowskich w kraju i za granicą. Od 2003 roku jest pierwszym koncertmistrzem, współautorem oraz szefem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej.
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Założona w 2003 roku orkiestra z Krakowa składa się z najbardziej uzdolnionych młodych talentów muzycznych w Polsce. Jest to jeden z czołowych polskich zespołów symfonicznych młodego pokolenia. Wysoką klasę orkiestry potwierdza współpraca z największymi autorytetami sztuki dyrygenckiej, kompozytorami i solistami, wśród których znaleźli się Krzysztof Penderecki, Jean-Luc Tingaud, Gabriel Chmura, Michał Dworzyński, Wolfgang Seeliger, Andreas Spering, Łukasz Borowicz, Cristiano Vasquez, Michał Klauza, Piotr Sułkowski.