Podczas ostatniej sesji bocheńscy radni wyrazili zgodę na pokrycie części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych niepochodzących z pobranej opłaty od mieszkańców. Chodzi o kwotę ok. 73 tys. zł na pokrycie kosztów obsługi Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
W uchwale wyjaśniono, że chodzi o pokrycie różnicy powstałej pomiędzy dochodami z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a kosztami funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
– „W związku z planowanym podniesieniem miesięcznej rekompensaty eksploatacyjnej za zorganizowanie i prowadzenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, a prognozowane wpływy z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rok 2024 nie są wystarczające do pokrycia kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, zachodzi konieczność podjęcia niniejszej uchwały” – wyjaśniono w uzasadnieniu do uchwały.
W projekcie uchwały nie zapisano żadnej kwoty, ale podała ją podczas sesji skarbnik Ewa Dudek.
– Na chwilę obecną, zgodnie z przedłożonym projektem uchwały budżetowej, dopłata do systemu gospodarowania odpadami komunalnymi wyniesie 73 216 zł – powiedział skarbnik Ewa Dudek.
Podczas krótkiej dyskusji poprzedzającej głosowanie swój komentarz wygłosił radny Jerzy Lysy.
– Kwota dopłaty jest symboliczna. Nie bójmy się zwiększając np. częstotliwość odbioru odpadów wielkogabarytowych albo ustalając wysokość stawek, które są ogromne, a po ostatniej podwyżce jeszcze większe, żeby jednak mimo wszystko postarać się w większym stopniu finansować te usługi. Ktoś powie, że to będą wszyscy podatnicy. Tak, wszyscy podatnicy i dzięki temu nawet ci, którzy nie podpisali deklaracji i nie płacą w jakimś stopniu również będą pokrywać (te koszty), bo przecież płacą inne podatki – powiedział Jerzy Lysy.
– Pozwolę sobie sprostować: jest to dofinansowanie do PSZOK-u – zwrócił uwagę Bogdan Kosturkiewicz, przewodniczący Rady Miasta Bochnia, na co radny Jerzy Lysy odparł krótko: – No!
Projekt uchwały poparto jednogłośnie (18 głosów „za”, 3 osoby były nieobecne: Stanisław Dębosz, Eugeniusz Konieczny, Alicja Śliwa).