29 lipca 2024 r. w historycznych murach Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu miały miejsce obchody 80. rocznicy odbicia więźniów politycznych w czasie II wojny światowej
Mury wiśnickiej jednostki w nocy z 26 na 27 lipca 1944 roku były niemym świadkiem brawurowej akcji polskiego podziemia. To wtedy oddział 36 żołnierzy 1 batalionu 12 Pułku Piechoty Armii Krajowej pod dowództwem por. Józefa Wieciecha o pseudonimie „Tamarow” przeprowadził brawurowy atak na niemieckie więzienie w Nowym Wiśniczu. Dzięki ich działaniu uratowano 128 więźniów politycznych, tuż przed wywiezieniem ich do obozu w Auschwitz.
W towarzystwie ostatniego żyjącego uczestnika Akcji Wiśnicz – Juliana Wieciecha, jego rodziny, zaprzyjaźnionych służb, przedstawicieli władz samorządowych oraz duchowieństwa, a także Krzysztofa Kasprzyka ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Najemnicy Bocheńscy” przeniesiono się w czasie dzięki rekonstrukcji historycznej z udziałem funkcjonariuszy, obrazującej wydarzenia z okresu II wojny światowej.
Zebrani goście mogli ponadto zobaczyć teledysk odnoszący się do wydarzeń z nocy 26 lipca 1944 roku. Warto wspomnieć, że za muzyczną koordynację tego przedsięwzięcia odpowiada por. Kamil Grabarz, wychowawca ds kulturalno-oświatowych, z którego pomocą jeden z osadzonych mógł nagrać utwór. Szczegóły teledysku były konsultowane z panami Andrzejem oraz Julianem Wieciechem.
Uroczystość związana z okrągłą rocznicą była okazją do pielęgnowania pamięci oraz przekazania wiedzy na temat wydarzeń z 1944 roku. Zaproszeni goście wyrazili nadzieję, że tradycja corocznego upamiętniania wydarzeń z „Akcji Wiśnicz” będzie nadal kontynuowana.