Podczas piątkowej sesji Rada Miasta Bochnia podjęła decyzję o niepowoływaniu doraźnej komisji, która miałaby zająć się przygotowaniem zmian w Statucie Gminy Miasta Bochnia. Z długiej dyskusji radnych można jednak wnioskować, że większość radnych jest za zmianami w statucie, ale uważają, że nie potrzeba do tego nowej komisji.
Przypomnijmy: kilka dni temu burmistrz Magdalena Łacna poinformowała o rozpoczęciu prac nad nowym statutem Gminy Miasta Bochnia, który ma dostosować strukturę samorządową do wyzwań XXI wieku. – Moją misją jest oddanie większej władzy w ręce mieszkańców Bochni, bo to oni są dzisiaj siłą napędową tego miasta – mówiła Magdalena Łacna.
Trzy główne postulaty to: 1) Wzmocnienie zarządów i zebrań mieszkańców osiedli; 2) Uproszczenie procedur; 3) Powołanie Komisji Głównej w Radzie Miasta. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście pt. „Burmistrz Bochni Magdalena Łacna chce nowego statutu miasta. Jakie postulaty?”.
Czym jest statut gminy i jak brzmi obecny statut Bochni?
Statut gminy to dokument prawny, który określa organizację i zasady funkcjonowania gminy. Zawiera m.in. informacje o kompetencjach organów gminy, takich jak rada gminy i wójt (burmistrz, prezydent miasta), a także zasady działania jednostek pomocniczych oraz procedury podejmowania uchwał. Statut reguluje także kwestie związane z finansami gminy, prawami mieszkańców oraz sposobami zarządzania majątkiem gminnym. Jest uchwalany przez radę gminy i stanowi podstawę prawną jej działalności.
Z aktualnym Statutem Gminy Miasta Bochnia można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej – link TUTAJ.
Projekt uchwały ws. powołania nowej komisji
Na piątkową sesję Rady Miasta Bochnia urzędnicy przygotowali projekt uchwały ws. „powołania Komisji Statutowej Rady Miasta, ustalenia jej liczebności, przedmiotu działania i składu osobowego”.
W projekcie uchwały zapisano, że do zadań komisji będzie należało:
- przygotowanie zmian w Statucie Gminy Miasta Bochnia i jego załącznikach;
- przygotowanie jednolitego tekstu Statutu Gminy Miasta Bochnia,
- przedłożenie sprawozdania ze swojej pracy Radzie Miasta wraz z projektem uchwały.
Komisja, z której skład mieli wejść wyłącznie radni (najlepiej przedstawiciele wszystkich komitetów), miała działać nie dłużej niż sześć miesięcy.
– Statut Gminy Miasta Bochnia został przyjęty uchwałą w 2009 roku, ma zatem 15 lat. Jaka jest intencja powołania komisji statutowej wnoszonej przez panią burmistrz? Przede wszystkim uporządkowanie już istniejącego statutu i regulaminu w wielu miejscach w części ogólnej, a później powtarzane w części szczegółowej zapisy albo rozbudowują, albo mają inny charakter interpretacyjny, co samo z siebie wymaga pewnego uporządkowania dla przejrzystości i sposobu prowadzenia obrad na tej sali – argumentował podczas sesji Tomasz Urynowicz, naczelnik Wydziału Kancelaria Burmistrza.
– Zależy nam na tym, aby wzmocnić partycypację społeczną, wzmocnić aktywność mieszkańców Bochni na tym najniższym poziomie i sami państwo przekonacie się już niedługo jak ważnym jest ten obszar spraw, który wymaga przedyskutowania. Kolejną rzeczą, która nas będzie przede wszystkim dotyczyć, są kwestie związane z możliwym skróceniem terminu wniosków składanych za pośrednictwem Rady Miasta Krakowa… Rady Miasta Bochni (podczas sesji naczelnik kilka rady przejęzyczył się mówiąc „Kraków” zamiast „Bochnia” – przyp. red.) do pani burmistrz, ale także tych terminów, które obligują na udzielanie odpowiedzi. Chcemy to robić zdecydowanie szybciej niż termin 14 dniowy – mówił Tomasz Urynowicz.
„Strzelanie z armaty do wróbli”
Z dyskusji radnych wynika, że zgadzają się na konieczność dokonania zmian w statucie, ale większość nie jest przychylna do utworzenia w tym celu specjalnej komisji.
– Statut jest, można powiedzieć, naszą małą konstytucją, konstytucją lokalną i na pewno można się pochylić nad niektórymi zapisami tego statutu. On był nowelizowany wielokrotnie, w poszczególnych latach wprowadzane były poprawki do tego statutu. Niemniej propozycja powołania tak zwanej speckomisji, super komisji, jak to ja ją określam, jest strzelaniem z armaty do wróbli. Może to robić nasza komisja prawa – powiedział radny Bogdan Kosturkiewicz.
– Jest konieczność wprowadzenia pewnych poprawek do statutu i tu się z panem naczelnikiem zgadzam, uporządkowania go, uchwalenia jednolitego statutu, tak żeby te wszystkie poprawki były wprowadzone, żeby nie trzeba było szukać w poszczególnych uchwałach co zostało zmienione. Ale powoływanie super komisji uważam, że jest zupełnie niecelowe i tak jak powiedziałem jest to strzelanie z armaty do wróbla – podkreślił Bogdan Kosturkiewicz.
Tematem zajmie się Komisja Prawa i Spraw Obywatelskich?
Radny Leszek Stabrawa zwrócił uwagę, że w Komisji Prawa i Spraw Obywatelskich, która miałaby zająć się zmianami w statucie, są przedstawiciele tylko jednego klubu radnych oraz radni niezrzeszeni. Nie ma więc reprezentantów dwóch pozostałych klubów.
– Nie jest to spec komisja, ponieważ jest to komisja, która ma merytorycznie przygotować poprawki, czy też szerzej mówiąc: nowy statut w jakiś tam obszarach, odświeżony statut naszego miasta. Ta komisja sama z siebie tego statutu nie przyjmie, przyjmie go rada. Natomiast komisja jest tylko ciałem merytorycznym, który ma takie stanowisko wypracować i przedłożyć te propozycje do głosowania całej radzie – powiedział radny Leszek Stabrawa.
– Faktycznie mamy Komisję Prawa i Spraw Obywatelskich i jest tutaj tylko jedna zasadnicza wątpliwość, która przyszła mi do głowy. Mianowicie dobrze byłoby, a właściwie właściwym byłoby, aby takie odświeżenie naszego statutu, jak pan przewodniczący powiedział „małej konstytucji naszego miasta”, odbyło się w pewnego rodzaju konsensusie, z podobnym wpływem poszczególnych klubów, których emanacją są kluby w radzie naszego miasta. W Komisji Prawa i Spraw Obywatelskich mamy przedstawicieli tylko jednego klubu, mianowicie klubu PiS – stwierdził Leszek Stabrawa.
Skład Komisji Prawa i Spraw Obywatelskich: Ireneusz Sobas – przewodniczący (klub radnych Prawo i Sprawiedliwość), Maciej Buszko (niezrzeszony), Marek Rudnik (niezrzeszony), Andrzej Dygutowicz (PiS).
Odniesienie do słów z briefingu
Padła propozycja powiększenia składu Komisji Prawa i Spraw Obywatelskich.
– Skoro pan radny dostrzega taką potrzebę, żeby były pozostałe kluby reprezentowane, myślę, że na potrzeby realizacji zadania pod tytułem nowelizacja czy tworzenie tekstu jednolitego, czy idąc bardzo daleko zupełnie nowego statutu, wystarczy powiększyć tę komisję o osoby, które na przykład rada wskaże i państwo się zgodzą – zaproponował radny Jan Balicki.
Odniósł się również do słów, które burmistrz Magdalena Łacna wypowiedziała podczas środowego briefingu prasowego.
– W stu procentach zgadzam się, że ten statut, jaki jest, nie jest aktualny do końca. To po pierwsze. Po drugie ma wady, o których tutaj parokrotnie już było powiedziane, i to zarówno przez pana przewodniczącego, jak i pana naczelnika. Natomiast w moim osobistym odczuciu to nie jest zasadniczy problem do rozwoju naszego miasta. To nie jest zasadniczy czynnik i powiem szczerze, że trochę się przestraszyłem jak wysłuchałem wystąpienia pani burmistrz, że nowy statut to będzie test na radnych czy chcą, żeby miasto szło do przodu czy nie. Mnie się wtedy natychmiast nasunął taki przykład, w zasadzie pewnie z czasów, kiedy ledwo chodziłem, gdzie podobno pan ówczesny pierwszy sekretarz Władysław Gomułka powiedział: „Jeszcze rok temu byliśmy nad wielką przepaścią, a w następnym roku zrobiliśmy wielki krok do przodu”. Mam wrażenie, że my potrzebujemy wiele działań, takich, które spowodują zmiany rzeczywiście funkcjonowania miasta, ale nie to jest najistotniejsze, o czym w tej chwili mówimy – powiedział radny Jan Balicki.
„Bezsensowne jest powoływanie nowej komisji”
Również przeciwko utworzeniu komisji wypowiedziała się radna Jolanta Michałowska.
– Uważam, że bezsensowne jest powoływanie nowej komisji statutowej. Rzeczywiście wszyscy się zgadzamy z tym, że statut wymaga jakichś zmian, ujednolicenia, poprawek. Choćby z tego względu, że dość dawno był uchwalany i pewne rzeczy się zmieniły, ale bezsensownym jest powoływanie komisji. Czy komisja prawa, która funkcjonuje i może się tym zająć, to jest jakaś gorsza komisja? Czy tam są jacyś gorsi członkowie? Dlaczego oni się nie mogą tym zająć? – powiedziała radna Jolanta Michałowska.
– Mało tego, przecież każdy z radnych, bo nie mówmy, że w skład komisji nie wchodzą wszystkie komitety wyborcze, bo przecież każdy radny może złożyć wniosek do tej komisji. Jaką zmianę, w jakim zakresie chce uczestniczyć w posiedzeniach tej komisji i w zmianie statutu, a i tak przecież cały czas wszyscy się zgadzamy, że to rada i tak uchwali ten statut, więc przestańmy się bawić w jakieś takie, nie wiem, podchody i tworzenie nowych, kolejnych ciał – stwierdziła Jolanta Michałowska.
Uchwała bez poparcia większości rady
Większość radnych zagłosowała przeciwko utworzeniu nowej komisji (7 głosów „za”, 14 „przeciw”) – imienny wynik głosowania na dole tekstu.
Tuż po głosowaniu wypowiedział się jeszcze naczelnik Tomasz Urynowicz, który wydał oświadczenie na temat decyzji podjętej przez radnych.
– Bardzo serdecznie dziękuję państwu za merytoryczne głosy, a była ich zdecydowana większość. Głosy, które wyrażały troskę o kwestie związane z partycypacją w zaangażowaniu i rozwojem osiedli. Głosy, które miały iść w kierunku poprawy jakości procedowania uchwał w tej izbie, a przede wszystkim poprawienia statutu. Bardzo serdecznie państwu za to dziękujemy. Co więcej, uważamy, że dzisiejsze głosowanie ma szczególny charakter. Wywołaliśmy temat, który mam nadzieję będzie żył, ponieważ na tej sali zdecydowana większość państwa poparła sposób rozpoczęcia rozmów na temat zmian statutu i przede wszystkim konieczność tych zmian – mówił Tomasz Urynowicz.
– Nie przejmujemy się głosami niemerytorycznej krytyki, za to jeszcze raz chcę wyraźnie powiedzieć, że dziękujemy państwu za te zaangażowane i bardzo ciekawe głosy. I chcę także zapowiedzieć, że te wszystkie deklaracje o sposobie procedowania, bo dziś rozstrzygnęliście państwo w głosowaniu także to, że chcecie przejąć na siebie odpowiedzialność za tworzenie statutu w ramach istniejących komisji – powiedział Tomasz Urynowicz i w imieniu burmistrz zaprosił przedstawicieli klubów radnych oraz przewodniczącego Komisji Prawa i Spraw Obywatelskich na poniedziałkowe spotkanie, podczas którego mają zostać omówione kolejne kroki mające skutkować zmianą statutu.
Burmistrz komentuje głosowanie
Komentarz do sprawy opublikowała później na Facebooku burmistrz Magdalena Łacna. – Przed głosowaniem odbyła się bardzo „ciekawa” dyskusja. Co interesujące, każda osoba, która zabrała głos, podkreślała, że zmiana statutu jest konieczna i tego dotyczyła uchwała. Mimo to dyskusja skupiła się głównie na rozwiązaniach, które miały być dopiero wypracowane przez komisję – stwierdziła Magdalena Łacna.
– Głosowanie zakończyło się wynikiem 14 do 7 przeciwko propozycji powołania komisji. Mimo wszystko jeszcze z większą determinacją będę walczyła o to by mieszkańcy mieli jak największy wpływ na rozwój naszego miasta. Wygrałam wybory, po to aby wprowadzić zmiany i przyspieszyć rozwój naszego miasta – zadeklarowała burmistrz Magdalena Łacna.
Wynik głosowania
Wynik głosowania projektu uchwały ws. powołania Komisji Statutowej Rady Miasta, ustalenia jej liczebności, przedmiotu działania i składu osobowego:
ZA (7): Maciej Buszko, Maciej Gawęda, Roman Mocię, Sylwia Pachota-Rura, Patryk Salamon, Luiza Sawicka-Hofstede, Leszek Stabrawa;
PRZECIW (14): Jan Balicki, Marek Bryg, Andrzej Dygutowicz, Urszula Golińska, Marcin Imiołek, Katarzyna Korta-Wójcik, Bogdan Kosturkiewicz, Barbara Kucharska, Jolanta Michałowska, Grzegorz Pałkowski, Marek Rudnik, Ireneusz Sobas, Rafał Sroka, Barbara Szczygieł.
Czytaj również: