R e k l a m a

Sukces 17. edycji Weekendu z Zabytkami. Liczba zwiedzających przekroczyła 14 tysięcy!

-

Za nami kolejna edycja „Weekendu z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego”. To autorskie wydarzenie Starostwa Powiatowego w Bochni po raz kolejny przyciągnęło wielu mieszkańców i turystów, którzy mieli okazję odkryć piękno oraz bogactwo kulturowe powiatu bocheńskiego. – W tym roku liczba zwiedzających przekroczyła 14 tysięcy – poinformowano w komunikacie.

Weekend rozpoczął się w piątek na bocheńskim rynku Piknikiem Lokalnych Smaków, warsztatami dla dzieci. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się zabytkowy autobus Jelcz, popularnie zwany „Ogórkiem”, który woził mieszkańców po mieście. Wielu uczestników bawiło się także podczas potańcówki.

Tegoroczny program obejmował aż 72 punkty na mapie zwiedzania, w tym 35 zabytków, 10 warsztatów, 4 wernisaże oraz 7 tematycznych spacerów. Najwięcej osób przyciągnęły następujące atrakcje:

  • Kopalnia Soli Bochnia – 1224 zwiedzających,
  • Zamek w Wieruszycach – 1150 zwiedzających,
  • Zakład Produkcji Solanki Salco w Łapczycy – około 1000 osób,
  • Muzeum Motyli Arthropoda – 650 osób,
  • Kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Dolnej – 630 osób,
  • Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni – 542 osoby,
  • Ruiny klasztoru Karmelitów Bosych na terenie Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu – 450 osób.
  • Kościół pw. św. Apostoła Szymona i Judy Tadeusza w Pogwizdowie – 300 osób,
  • Dwór w Bieńkowicach – 300 osób,
  • Kościół pw. Narodzenia NMP w Łapczycy – 200 osób,
  • Kościół i Muzeum Zakonu Bożogrobców w Chełmie – 200 osób,

Wśród atrakcji na świeżym powietrzu dużą popularnością cieszyły się:

  • Winnica w Chronowie – 400 osób.
  • Ekologiczne Gospodarstwo Kozi Stok w Kobylcu – 300 uczestników,
  • Borówkowy Rój – 300 osób,

Na warsztatach frekwencja również dopisała:

  • Szukanie skarbów ze stowarzyszeniem Stater – 200 uczestników,
  • Warsztaty ekologiczne – 75 uczestników.
  • Warsztaty archeologiczne na Stacji Archeologiczny Rynek – 45 osób,

Wymienienie wszystkich atrakcji i miejsc jest trudne, ponieważ tegoroczna mapa zwiedzania była wyjątkowo bogata. Choć wiele z tych miejsc jest dostępnych co roku, zainteresowanie nimi wciąż rośnie. Tegoroczną edycję odwiedziło wiele zorganizowanych grup turystów z miejscowości takich jak Nowy Sącz, Dobczyce, Myślenice, Kraków i Żywiec.

– Serdecznie dziękuję wszystkim partnerom, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznego Weekendu z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego – podsumowuje Adam Korta, starosta bocheński. – Dzięki Państwa wsparciu, zaangażowaniu i współpracy mogliśmy otworzyć drzwi do historii naszego regionu i podzielić się jego bogactwem z mieszkańcami oraz turystami. Wspólny wysiłek sprawił, że to wydarzenie stało się wyjątkowe i inspirujące. Dziękuję za zaufanie i wkład w promowanie dziedzictwa kulturowego naszej małej ojczyzny.

Imprezie patronował m.in. Bochnianin.pl. – Serdeczne podziękowania za współpracę i pomoc w promocji wydarzenia. Dzięki wspólnemu wysiłkowi to wydarzenie stało się niezapomniane.


Podziękowania od Starostwa

To największe wydarzenie kulturalne w powiecie zostało zrealizowane przy współpracy gmin, instytucji, prywatnych zarządców obiektów, parafii, stowarzyszeń, fundacji, a nawet szkół. 

Serdecznie dziękujemy: Druhnie i druhom z OSP Kolanów, Strażakom z PPSP w Bochni, Dyrekcji i ratownikom medycznym ze Szpitala Powiatowego w Bochni, Komendantowi i policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Bochni, Pracownikom Powiatowej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej w Bochni, Burmistrz i pracownikom Urzędu Miasta Bochnia, Katarzynie i Leszkowi Wincałowiczom, właścicielom Kopalni Sztuki Bochnia, Marcinowi Basińskiemu i Fundacji Jesteśmy Pod Ścianą, Prezesowi i pracownikom Kopalni Soli Bochnia, Dyrekcji i pracownikom Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, Muzeum Motyli, Pracowni Archeologicznej Armaja, Fundacji Auxilium, Kowalska Gallery, Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, Galerii Biała, Dyrekcji i pracownikom I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni, Centrum Informacji Turystycznej w Bochni, Miejskiemu Domowi Kultury w Bochni, Pasiece u Kiejdów, Pawłowi Klasie, Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, Stowarzyszeniu Stater, Rafałowi Podsiadło, Piotrowi Zaczkowi, Tadeuszowi Filipkowi, Stanisławowi Mrózowi, Kamili Kaczmarczyk, Mirosławowi Mroczkowi, Berenice Burskiej, Iwonie Zawidzkiej, Sylwi Badylak, Władysławowi Migdałowi i Renacie Kaczmarczyk.

Proboszczom parafii: Św. Mikołaja w Bochni, Św. Apostoła Szymona i Judy Tadeusza w Pogwizdowie, Św. Stanisława BM w Brzeźnicy, Św. Anny w Łapczycy, Św. Jana Chrzciciela w Chełmie, WNMP w Nowym Wiśniczu, Św. Andrzeja w Lipnicy Murowanej, NNMP w Rajbrocie, Św. Mikołaja w Żegocinie, NMP Królowej Polski w Kamionnej, Św. Małgorzaty PM w Trzcianie, Wszystkich Świętych w Sobolowie, NNMP w Tarnawie, Św. Bartłomieja w Łapanowie, NNMP w Okulicach, Trójcy Przenajświętszej i św. Leopolda w Rzezawie, Św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach.

Dyrekcji i pracownikom Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu, Dyrekcji i pracownikom Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, Gospodarzom Winnicy w Chronowie, Towarzystwu Miłośników Wiśnicza, Pracownikom Zamku w Wiśniczu, Burmistrz i pracownikom Miasta i Gminy Nowy Wiśnicz, Wójtowi i pracownikom Gminy Lipnica Murowana, Dyrekcji i pracownikom Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej, Gospodarstwu Borówkowy Rój, Wójtowi i pracownikom Gminy Żegocina, Dyrekcji i pracownikom Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Żegocinie, Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej, Dyrekcji i pracownikom Centrum Kultury i Turystyki w Trzcianie, Wójtowi i pracownikom Gminy Trzciana, Wójtowi i pracownikom Gminy Łapanów, Właścicielom Zamku w Wieruszycach, Nauczycielom i uczniom Szkoły Podstawowej im. Jana Kantego w Łapanowie, Właścicielom Ekomuzeum w Sobolowie, Gospodarzom i pracownikom gospodarstwa Kozi Stok, Gospodarzom Frankówki Małej, Wójtowi i pracownikom Gminy Rzezawa, Dyrekcji i pracownikom Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie, Członkom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Okulickiej, Właścicielom Dworu w Bieńkowicach, KGW „Dworzanie” w Bieńkowicach, Grupie pasjonatów „Stellung a2”, Planeta Kawy Bochnia, Tovino, Katrovia, Browar Hopkultura, Pierożki Babci Władzi, Cukiernia Chantilly, Szkoła językowa Helen Doron, Pracownia Rerum, Dance&Fitness House, Ziemia Obiecana, Lawendowe Fioletowe Pole, Wieczny Las, Joanna Wytwory, Bochneris, Stanisław Matras – Wiklinarz, Piotr Łapa, Jakub Sitko, Właściciel Restauracji Widok, właścicielom DecorGlass, Firma Farmer, Team IV Zlotu Pojazdów Zabytkowych oraz dziennikarzom mediów lokalnych. No i przede wszystkim mieszkańcom i turystom za tak liczny udział. 

Jeśli o kimś zapomnieliśmy to przepraszamy i tym bardziej dziękujemy. 

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc