R e k l a m a

🔸 Domy kanadyjskie powstają w Polsce coraz częściej. Dlaczego?

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie domami kanadyjskimi. Te lekkie, szkieletowe konstrukcje, popularne szczególnie w Ameryce Północnej, coraz częściej pojawiają się na naszym rodzimym rynku budowlanym. Dlaczego? Sprawdźcie.

Dom kanadyjski – czym się charakteryzuje?

Zanim przejdziemy do przedstawienia najważniejszych zalet domu w systemie kanadyjskim, warto pokrótce wyjaśnić, czym wyróżniają się „kanadyjczyki” na tle innych konstrukcji.

Do budowy domów kanadyjskich tradycyjnie wykorzystuje się gatunki drzew iglastych, takie jak świerk czy cedr kanadyjski, co nadaje im naturalny wygląd. Drewno użyte do konstrukcji ścian zewnętrznych ma zazwyczaj grubość 140 mm, co gwarantuje wytrzymałość budynku. Cała konstrukcja opiera się na fundamentach – alternatywą dla tradycyjnych fundamentów jest płyta fundamentowa, choć wybór tej opcji wyklucza możliwość budowy piwnicy. Podstawą konstrukcji domów kanadyjskich są ściany, stropy i dachy oparte na drewnianych elementach o grubości 38 mm. Oprócz drewna w procesie budowy wykorzystywane są inne materiały, takie jak wełna mineralna (do izolacji), płyty OSB oraz płyty gipsowo-kartonowe, które zapewniają odpowiednią stabilność oraz izolację termiczną i akustyczną.

Uwaga: Domy kanadyjskie mogą być wznoszone z prefabrykowanych elementów, co dodatkowo skraca czas realizacji inwestycji.

Najczęściej stosowaną techniką budowy domów w systemie kanadyjskim jest konstrukcja szkieletowa, w której drewniane słupki rozmieszczane są w odstępach co 30, 40 lub 60 cm, a także w miejscach okien i drzwi. Aby wzmocnić te elementy, stosuje się nadproża, co jednak prowadzi do zwiększonej utraty ciepła. Dlatego też ściany są dodatkowo izolowane, zazwyczaj za pomocą wełny mineralnej. Zewnętrzne warstwy ścian okładane są natomiast płytami OSB oraz folią wiatroizolacyjną. Sufity w tego typu konstrukcjach można wykończyć na przykład za pomocą płyt gipsowo-kartonowych.

Wnętrze domu kanadyjskiego daje duże możliwości w zakresie wykończenia. Ściany można pokryć np. betonem architektonicznym, cegłą klinkierową, tynkiem dekoracyjnym.

Jakie są zalety domów kanadyjskich?

Zaletą domów kanadyjskich jest ich całoroczny charakter oraz dobre parametry termoizolacyjne. Ściany, które w dużej mierze składają się z materiałów izolacyjnych, skutecznie zatrzymują ciepło wewnątrz budynku. Dobrze zaprojektowana konstrukcja szkieletowa minimalizuje ryzyko powstawania mostków termicznych, co jest dużą przewagą nad tradycyjnymi domami murowanymi. Dzięki temu domy kanadyjskie są energooszczędne, co w przyszłości przekłada się na niższe koszty eksploatacji, a zwłaszcza na oszczędności związane z ogrzewaniem. Warto również zaznaczyć, że w dobrze wykonanym domu kanadyjskim temperatura wewnątrz podczas zimy, bez dodatkowego ogrzewania, spada nie więcej niż o 2 stopnie Celsjusza w ciągu doby.

Jednym z najważniejszych atutów domów kanadyjskich jest szybki czas budowy. W porównaniu do tradycyjnych domów murowanych proces wznoszenia budynku w technologii szkieletowej wymaga znacznie mniej czasu. Prace mokre, takie jak betonowanie i murowanie, ograniczone są jedynie do fundamentów – dzięki temu prace można prowadzić bez długich przerw technologicznych, niezależnie od warunków atmosferycznych.

 Atrakcyjny dla inwestorów jest także aspekt finansowy. Domy kanadyjskie są zazwyczaj tańsze w budowie niż tradycyjne domy murowane o porównywalnej powierzchni. Niższe koszty wynikają m.in. z mniejszej liczby materiałów budowlanych potrzebnych do wzniesienia lekkiej konstrukcji szkieletowej oraz krótszego czasu pracy ekip budowlanych. Ostateczna cena zależy oczywiście od wielu czynników, w tym od jakości wybranych materiałów i indywidualnych wymagań inwestora.

Konstrukcja szkieletowa umożliwia łatwą modernizację i rozbudowę budynku w przyszłości. To czyni domy kanadyjskie atrakcyjnym wyborem dla osób, które przewidują zmiany swoich potrzeb mieszkaniowych.

Nie można pominąć także ekologicznego aspektu technologii kanadyjskiej. Drewno, które stanowi podstawę szkieletu, jest materiałem odnawialnym, a także zapewnia trwałość budynku nawet na kilkadziesiąt lat. Ponadto domy kanadyjskie mogą być energooszczędne, a nawet pasywne, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji.

Domy w systemie kanadyjskim oferują również dodatkową korzyść w postaci większej powierzchni użytkowej – ze względu na mniejszą grubość ścian w porównaniu do tradycyjnych ścian murowanych.

Domy w systemie kanadyjskim – czy mają wady?

Domy kanadyjskie charakteryzują się licznymi zaletami, które odpowiadają na zmieniające się potrzeby i oczekiwania inwestorów. Jednak, jak każda technologia budowlana, także i ta ma swoje wady. Jakie?

Przede wszystkim konstrukcja domów kanadyjskich jest mniej odporna na działanie silnych wiatrów, co może być problematyczne w niektórych regionach. Domy szkieletowe mają także gorszą izolację akustyczną niż budynki murowane, co może powodować zwiększony hałas wewnątrz pomieszczeń. Inną wadą jest niska bezwładność cieplna, co oznacza, że dom może szybko się nagrzewać, zwłaszcza jeśli jest to budynek parterowy.

Inwestorzy muszą również pamiętać, że domy kanadyjskie wymagają szczególnej uwagi już na etapie projektowania. Istotne jest zaplanowanie miejsc, w których będą zamontowane cięższe elementy wyposażenia, np. takie jak szafki kuchenne. W tych punktach konieczne jest zastosowanie dodatkowych wzmocnień, aby konstrukcja była w stanie udźwignąć takie obciążenia.

Najnowsze materiały Partnerów