We wtorek w kinie Regis w Bochni odbyła się konferencja pt. „Dziecko to dziecko – edukacja wysokiej jakości dla wszystkich w praktyce”, zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Bochni oraz Starostwo Powiatowe w Bochni. Wydarzenie, pod honorowym patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty, przyciągnęło liczne grono rodziców, nauczycieli i specjalistów z regionu, chcących poszerzyć swoją wiedzę z edukacji włączającej oraz wsparcia dzieci z zaburzeniami psychicznymi.
Zainteresowanie wydarzeniem przerosło oczekiwania organizatorów. Miejsca szybko się skończyły, dlatego szybko zdecydowano o uruchomieniu transmisji online z konferencji.
– Liczyłam, że sala będzie pełna. Jednak zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania i miejsca skończyły się już w drugim dniu zapisów. Postanowiliśmy więc uruchomić możliwość uczestnictwa online w konferencji. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział blisko 500 osób, z czego ponad 300 online. To dla nas zaskoczenie, ale i powód do radości – powiedziała w rozmowie z Bochnianin.pl Kinga Pałka, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bochni.
Konferencja rozpoczęła się od powitania przez dyrektor Kingę Pałkę i starostę bocheńskiego Adama Kortę, a także krótkiej przemowy małopolskiego wicekuratora oświaty Artura Paska.
– Jesteśmy w przededniu zmian w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Jest to dla nas wszystkich duże wyzwanie. Przewrotnie chciałbym powiedzieć, abyśmy dobrze zadbali o wszystkie nasze dzieci, żeby każde dziecko w Polsce mogło osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości to musicie państwo zadbać o siebie – państwo dyrektorzy i nauczyciele – bo państwa dobrostan jest jednym z czynników, który może pomóc dzieciom, aby jak najlepiej czuły się w swoim środowisku – powiedział Artur Pasek, małopolski wicekurator oświaty.
– Liczebność osób – zarówno tutaj, jak i w formie online – potwierdza, że z roku na rok ta konferencja, która jest organizowana przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bochni, budzi duże zainteresowanie – zwrócił uwagę Adam Korta, starosta bocheński.
Program konferencji obfitował w merytoryczne prelekcje, które dotykały kluczowych problemów związanych z edukacją dzieci o specjalnych potrzebach.
Prelegenci i tematy konferencji:
- Elżbieta Neroj (MEN) – „Wspieranie podnoszenia jakości edukacji włączającej w Polsce”;
- Marzenna Czarnecka – „Nowy wymiar diagnozy – Szkolna Ocena Funkcjonalna”;
- Anna Bombińska-Domżała – „Jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami u dzieci ze spektrum autyzmu”;
- Dorota Ciosek – „Komunikacja alternatywna w pracy z dzieckiem z niepełnosprawnością”;
- Barbara Łyduch – „Organizacja kształcenia dzieci z zaburzeniami psychiatrycznymi”.
Czytaj również: