BOCHNIA. Prokuratura zdecydowała o wszczęciu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez radną Platformy Obywatelskiej Jolantę Michałowską, która podczas głosowania na wrześniowej sesji rady miasta zagłosowała za nieobecną na sali koleżankę. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyła burmistrz Bochni Magdalena Łacna.
Głosowanie „na dwie ręce”
Przypomnijmy: 19 września podczas sesji Rady Miasta Bochnia doszło do kontrowersyjnej sytuacji. W czasie jednego z głosowań radna Jolanta Michałowska oddała głos za nieobecną akurat w tym momencie Urszulę Golińską. Więcej na ten temat TUTAJ.
Przebieg zdarzenia:
Sprawa była szeroko komentowana, Platforma Obywatelska zawiesiła radną w prawach członka, a burmistrz Magdalena Łacna złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa – wskazując nie tylko na oddanie głosu za nieobecną, ale również udzielenie przez Jolantę Michałowską nieprawdziwego oświadczenia o posiadaniu ustnego upoważnienia do głosowania, rzekomo udzielonego przez koleżankę (Golińska oficjalnie zaprzeczyła, by upoważniała do oddania głosu w jej imieniu).
Prokuratura wszczęła śledztwo
Prokuratura po otrzymaniu zawiadomienia i przeprowadzeniu postępowania przygotowawczego podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez radną Jolantą Michałowską.
– Postanowieniem prokuratora zostało wszczęte śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień (…) poprzez oddanie głosu również za pomocą tableta przypisanego do innej radnej Urszuli Golińskiej, a przez to poświadczenie nieprawdy w zakresie udziału radnej w głosowaniu nad uchwałą, która to okoliczność miała wpływ na wynik głosowania, a przez to miała znaczenie prawne, zaś samo „głosowanie na dwie ręce” działało na szkodę interesu publicznego i prywatnego wyborców oraz Urszuli Golińskiej — tj. o przestępstwo z art. 231 §1 kk i art. 271 §1 kk w zw. z art. 11 §2 kk. – wyjaśnia prokuratura.
art. 231 §1 kk – Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
art. 271 §1 kk – Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Co oznacza wszczęcie śledztwa?
Decyzja prokuratury o wszczęciu śledztwa oznacza, że zgromadzone informacje uzasadniają formalne rozpoczęcie dochodzenia w sprawie potencjalnego przestępstwa. Śledztwo jest to bardziej zaawansowana forma postępowania przygotowawczego, która może obejmować zbieranie dowodów, przesłuchania świadków, analizę dokumentów oraz inne działania mające na celu dokładne wyjaśnienie okoliczności sprawy.
Wszczęcie śledztwa nie oznacza jeszcze, że postawiono komukolwiek zarzuty, ale sugeruje, że istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa, które wymaga dogłębnego zbadania.
Zobacz też:
– Radna zagłosowała za koleżankę. „Nie powinna mieć miejsca taka sytuacja”- WIDEO
– Oświadczenie radnej Jolanty Michałowskiej
– Bochnia. Burmistrz zawiadomiła prokuraturę ws. głosowania „na dwie ręce”. Radna Michałowska zawieszona w PO