25 listopada 2024 roku w krakowskim Muzeum Lotnictwa odbyła się konferencja dotycząca współczesnych wyzwań i perspektyw w polityce senioralnej. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządów oraz instytucji wspierających Polonię na całym świecie. Jednym z kluczowych punktów programu był panel dyskusyjny „Przykłady dobrych praktyk z gmin przyjaznych seniorom, organizacji senioralnych i polonijnych”. – W panelu wzięła udział Burmistrz Miasta Bochnia – Magdalena Łacna, prezentując inicjatywy realizowane w naszym mieście – poinformował magistrat.
Jak przekazano w oficjalnym komunikacie magistratu, burmistrz Magdalena Łacna „podkreśliła zaangażowanie Bochni w działania na rzecz seniorów, które są jednym z priorytetów naszego samorządu”. Szczególną uwagę zwróciła na Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW), który niedawno rozpoczął działalność w mieście i dzięki współpracy z Akademią WSB z Dąbrowy Górniczej oraz Miejskim Domem Kultury, oferuje „przestrzeń do rozwijania pasji, poszerzania wiedzy i integracji”.
Ponadto Bochnia bierze udział w programie realizowanym ze Stowarzyszeniem Manko, inicjatorem Ogólnopolskiej Karty Seniora. „Dzięki tej współpracy Bochnia wydaje swoim mieszkańcom powyżej 60 roku życia Kartę Seniora bezpłatnie. Dokument ten zapewnia seniorom dostęp do licznych zniżek i ulg oferowanych przez partnerów programu, wspierając ich aktywność i poprawę jakości życia” – czytamy w komunikacie.
Magdalena Łacna podzieliła się również refleksją z wizyty w niemieckim Bad Salzdetfurth, partnerskim mieście Bochni. Zauważyła, że „w obchodach święta Zjednoczenia Niemiec brali udział wyłącznie seniorzy, co wskazuje na poważny problem starzenia się ich społeczeństwa przy jednoczesnym braku zaangażowania młodszych pokoleń w pielęgnowanie tradycji i wspólne świętowanie”.
Konferencja była okazją do omówienia wspólnych wyzwań i wypracowania rozwiązań sprzyjających budowaniu środowiska przyjaznego seniorom.