Doradcy życia rodzinnego przy parafii św. Mikołaja w Bochni oraz grupa rodziców wyrazili swoje „głębokie zaniepokojenie” w związku z planowanym wprowadzeniem przedmiotu Edukacja Zdrowotna do szkolnej podstawy programowej. Jak podkreślają w opublikowanym dziś oświadczeniu, nowy przedmiot ma dotyczyć „intymnej sfery ludzkiego życia, jaką jest sfera seksualna”, której wychowawcami „powinni być przede wszystkim rodzice”, a szkoła powinna jedynie wspierać ich w tym procesie.
W oświadczeniu stwierdzono, że zastąpienie obecnego przedmiotu Wychowanie do Życia w Rodzinie, na który wymagana była zgoda rodziców, obowiązkowym przedmiotem Edukacja Zdrowotna, narusza „art. 48 oraz art. 53 Konstytucji RP”. Zgodnie z nimi rodzice mają prawo do wychowania dzieci „zgodnie z własnymi przekonaniami moralnymi i religijnymi”.
Sygnatariusze oświadczenia wyrażają obawy, że proponowana forma edukacji może „spłycać sferę seksualności do doznań fizycznych”, co prowadzi do „seksualizacji dzieci” i wiąże się z ryzykiem m.in. „obniżenia wieku inicjacji seksualnej, wzrostu liczby ciąż wśród nastolatków, chorób przenoszonych drogą płciową czy uzależnień od pornografii”.
– Zamiast przygotowywać się do życia w małżeństwie i rodzinie, uczniowie w szkołach mają szykować się do inicjacji seksualnej, uczyć się, że samogwałt jest właściwym zachowaniem oraz skupiać swoją uwagę na przyjemności bez odpowiedzialności – wskazano w oświadczeniu. Podkreślono również: – Możliwe ukazywanie seksualności w kontekście jedynie przyjemności fizycznej jest sprzeczne z wizją Stwórcy człowieka, jego ciała, a także miłości intymnej, która dotyczy nie tylko sfery fizycznej, ale i psychicznej, czy w końcu duchowej.
Autorzy apelu wzywają rodziców, nauczycieli oraz osoby odpowiedzialne za wychowanie młodzieży do „zapoznania się z proponowanymi przez MEN rozwiązaniami” oraz „podjęcia działań w celu ochrony dzieci i młodzieży”. Zaznaczają, że dobro młodego pokolenia powinno być „wspólnym celem wszystkich zatroskanych o przyszłość”.
Oświadczenie podpisały osoby pełniące funkcję doradców życia rodzinnego oraz rodzice związani z parafią św. Mikołaja w Bochni.
Czym ma być przedmiot Edukacja Zdrowotna?
Przedmiot Edukacja Zdrowotna jest planowanym elementem nowej podstawy programowej w szkołach i według oficjalnych komunikatów Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) oraz Ministerstwa Zdrowia ma na celu szerzenie wiedzy na temat zdrowia, jego ochrony oraz odpowiedzialnych zachowań zdrowotnych. W założeniach ma obejmować szeroki zakres zagadnień, w tym:
- Profilaktyka zdrowotna – promowanie zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, zrównoważonego odżywiania, zapobiegania chorobom oraz dbania o zdrowie psychiczne.
- Edukacja seksualna – omawianie kwestii związanych z rozwojem człowieka, dojrzewaniem, relacjami międzyludzkimi oraz seksualnością. W ramach tego tematu poruszane mają być kwestie odpowiedzialności, bezpieczeństwa oraz wzajemnego szacunku.
- Zdrowie psychiczne – rozwijanie umiejętności radzenia sobie z emocjami, stresem oraz budowania relacji międzyludzkich.
- Bezpieczeństwo – uczenie zasad zapobiegania zagrożeniom zdrowotnym, w tym unikania uzależnień, zapobiegania wypadkom czy przeciwdziałania przemocy.
- Świadomość zdrowotna – zdobywanie wiedzy o ludzkim organizmie, chorobach cywilizacyjnych i ich zapobieganiu, a także odpowiedzialnym korzystaniu z systemu opieki zdrowotnej.
Przedmiot ma być wprowadzony jako obowiązkowy w roku szkolnym 2025/26 i obejmować wszystkie etapy edukacyjne. Jednym z głównych celów jest przygotowanie młodych ludzi do świadomego dbania o swoje zdrowie w ujęciu kompleksowym – fizycznym, psychicznym i społecznym. Wprowadzenie tego przedmiotu budzi kontrowersje, zwłaszcza w kontekście treści dotyczących edukacji seksualnej i roli szkoły w wychowaniu dzieci w tej delikatnej sferze.