R e k l a m a

O zasadach pierwszej pomocy Bartłomiej Czyż – oddziałowy bocheńskiego SORu

-

W 2023 roku na polskich drogach odnotowano 20 936 wypadków, w wyniku których zginęło 1 893 osób, a 24 125 zostało rannych. Najczęstszymi przyczynami wypadków były niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Większość zdarzeń miała miejsce na obszarach zabudowanych, choć to poza nimi odnotowano większy odsetek ofiar śmiertelnych.(1)

Zespoły Ratownictwa Medycznego Szpitala Powiatowego w Bochni są jednymi z tych jednostek, które interweniują w miejscach wypadku niosąc stosowną pomocą medyczną. Na terenie Powiatu Bocheńskiego funkcjonuje łącznie pięć takich zespołów (dwa przy szpitalu w Bochni oraz po jednym w Drwini, Muchówce i Trzcianie). W 2023r. wyjeżdżały one blisko 200 razy do różnego rodzaju wypadków drogowych na ternie naszego powiatu.

Jednak do czasu przybycia karetki ZRM kluczową rolę w ratowaniu życia i zdrowia poszkodowanych odgrywają świadkowie wypadków. 

Zasady udzielania pomocy ofiarom wypadków drogowych

Aktualne wytyczne podkreślają konieczność podejmowania działań zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i obowiązującym prawem. Oto najważniejsze kroki, które należy podjąć:

  1. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia
    • Włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości od miejsca wypadku, należy również zadbać o własną widoczność.
    • Ocenić bezpieczeństwo własne i innych uczestników zdarzenia, unikać narażania się na dodatkowe zagrożenia, takie jak ruch pojazdów czy wycieki paliwa.
  2. Ocena stanu poszkodowanych
    • Sprawdzić, czy poszkodowani są przytomni i oddychają.
    • Nie przemieszczać bez potrzeby ruszać osób poszkodowanych, chyba że istnieje bezpośrednie zagrożenie ich życia (np. pożar pojazdu), lub istnieje konieczność podjęcia natychmiastowych czynności ratunkowych, a nie jest to możliwe w aktualnej pozycji.
  3. Wezwanie pomocy
    • Zadzwonić pod numer alarmowy 112/999 i przekazać dokładne informacje o miejscu zdarzenia, liczbie poszkodowanych i ich stanie.
  4. Udzielanie pierwszej pomocy
    • Jeśli to konieczne, rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO) lub tamowanie masywnych krwotoków zagrażających życiu.
    • Stosować się do wskazówek udzielanych przez operatora numeru alarmowego.
  5. Wsparcie psychiczne
    • Pozostawać w kontakcie z poszkodowanymi, uspokajać ich i informować o postępowaniu do czasu przybycia służb ratunkowych.

Udzielanie pomocy ofiarom wypadków drogowych to obowiązek prawny i moralny każdego obywatela. Brak reakcji na zdarzenie może skutkować odpowiedzialnością karną, ale przede wszystkim prowadzi do nieodwracalnych strat w zdrowiu i życiu innych osób.

(1) GUS – rok 2023

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc