W środę w Nowym Wiśniczu odbyła się uroczystość związana ze 162. rocznicą wybuchu powstania styczniowego. Kwiaty i znicze złożono przed krzyżem powstańczym przy cmentarzu komunalnym. Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Miłośników Wiśnicza.
Członkowie Towarzystwa Miłośników Wiśnicza wraz z prezes Klaudią Jonak-Rojek i wiceprezesem Michałem Irzykowskim, zgodnie z wieloletnią tradycją spotkali się pod Krzyżem Powstańczym, aby uczcić 162.rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy poprowadzonej przez ks. Adriana Pazdyka. Następnie historyk Renata Jonak przypomniała najważniejszym wydarzenia związane z wybuchem Powstania Styczniowego oraz historię krzyża jako pamiątki krwawych wydarzeń, które rozegrały się w 1861 roku w Warszawie.
Krzyż ten w 1863 r. stał się miejscem zbornym ochotników, którzy wyruszyli do powstania. Renata Jonak zwróciła również uwagę na szczególną rolę rodzin Giebułtowskich i Serafińskich oraz Jana Matejki w organizowaniu życia patriotycznego w Wiśniczu w czasie zaborów, a także w mobilizacji młodzieży do powstania. Bogatym źródłem wiedzy na ten temat są pamiętniki Stanisławy Serafińskiej, a także pamiętniki Wiktora Hostynka- kierownika i nauczyciela szkoły w Nowym Wiśniczu.
Spotkanie zakończyło się złożeniem kwiatów oraz zapaleniem zniczy pamięci.