R e k l a m a

Nowa „Kronika”: Zapraszamy wiosnę!

-

Powitanie wiosny na bocheńskim Rynku nie trwało długo, ale jego efekty podziwiać można będzie miesiącami, patrząc nie tylko na ukwiecony plac ale i na okładkę kwietniowej „Kroniki Bocheńskiej”. W świątecznym wydaniu (104 strony) nie brakuje wywiadów, z podinspektorem Jarosławem Kmieciem, komendantem powiatowym policji, Martyną Łach, kostiumografką „Tańca z gwiazdami”, Julią Tobiasz, która pół roku spędziła w buddyjskim klasztorze i Tonim Correderą, obecnym trenerem BSF-u. Sporo jest materiałów o sprawach samorządowych, jak na przykład koncepcja nowego kompleksu szkolno-przedszkolnego na północy miasta i pomysły rozwiązania problemów komunikacyjnych, a także o osiągnięciach uczennic i uczniów. 

Dzięki skomplikowanym pracom modernizacyjnym wyeksponowano piwnice o powierzchni 550 metrów kwadratowych. Według inwestora być może znajdzie się w nich w przyszłości klimatyczny pub, który wkomponuje się w historyczny charakter obiektu. Przestronne pierwsze i drugie piętro mają potencjał, by stać się elegancką restauracją. Mowa o różowej kamienicy, zwanej Willą pod Orłem na ulicy Orackiej. O szczegółach prowadzonych prac opowiada „Kronice” inwestor Mariusz Czoch.

Czas poprzestawiać te „klocki” – taki tytuł nosi relacja ze spotkania burmistrz Magdaleny Łacnej z osobami zainteresowanymi budową szkolno-przedszkolnego kompleksu na północy Bochni. Gorącą dyskusję wzbudził między innymi temat sali gimnastycznej, a raczej jej wymiarów, zaledwie 15×28 m. Próbowano dociec, dlaczego przy tak dużej, nowoczesnej i kosztownej inwestycji powstać ma tak niewielka sala. Wskazano też jak uniknąć tego błędu. 

„Zadanie numer jeden – walka z przestępczością narkotykową”, taki tytuł nosi obszerny wywiad z podinspektorem Jarosławem Kmieciem, komendantem Komendy Powiatowej Policji w Bochni, z którym rozmawiała Agnieszka Dziki. Porównując dwa ostatnie lata liczba odnotowanych przestępstw narkotykowych wzrosła w naszym mieście z 13 do 63. – „Środki odurzające ujawniamy zarówno na terenie Bochni, jak i na terenie funkcjonowania podległych jednostek w Nowym Wiśniczu i Trzcianie” – wylicza komendant. 

Hasłem „Postulat zamknięcia Kopalni Soli w Bochni” zaciekawia Justyna Bodurka. W okresie międzywojennym, kiedy planowano zlikwidować zakład, Amerykanie wskazali alternatywę:” – „Do saliny należą obszerne grunta, nadające się doskonale na park pod budowę hal orkiestrowych, placów tenisowych oraz krytych i otwartych pływalń z bieżącą solanką. Budynki należące do saliny, podobnie jak inne budynki w okolicy, mogłyby być przerobione na łazienki, niedrogie hotele, dancingi i kinematografy. Mogłaby to być idealna miejscowość kuracyjna dla średnio zamożnych mieszkańców Krakowa, która by była otwarta cały rok i ściągała gości na soboty i niedziele”.

Michał Flasza przedstawia sekrety, jakie skrywa przed mieszkańcami szyb Regis. – „Od początku swojego istnienia obudowa szybu Regis niszczona była przez wody przedostające się do niego z silnie zawodnionej warstwy kurzawki. Na początku XX wieku przeprowadzono prace doszczelniające zarówno z wyrobisk podziemnych, jak i z powierzchni ziemi , która w znacznym stopniu ograniczyła dopływ wody do kopalni” – pisze autor.

„Kronika” zaprasza na ciąg dalszy przygód Anetty Martinez Ugalde. Tym razem czytelnicy poznają aztecką przeszłość stolicy Meksyku oraz jej najsłynniejszą budowlę Templo Mayor, a także trzy najważniejsze muzealne artefakty związane z historią wierzeń mieszkańców.

– „Przez cały tydzień mali mnisi mają zakaz zabawy, śpiewania i używania telefonu. Jedynym wolnym dniem na rozrywkę jest sobota. Dlatego też tak ważne były dla mnie wieczory, kiedy przychodzili do mojego pokoju porozmawiać, powygłupiać się i – po prostu – być dziećmi” – opowiada Julia Tobiasz w drugim odcinku opowieści o trwającej niemal dwa lata podróży po Azj. Mieszkając buddyjskim klasztorze, poznała Nimę, mieszkankę wsi. Obecnie zbiera środki na budowę przyłącza wodociągowego do jej domu. Chętni mogą wesprzeć Julkę w tym działaniu, wpłacając pieniądze na tę zbiórkę: https://zrzutka.pl/e69jcb

Na zdjęciach grupowych prezentują się piątoklasiści z Zespołu Szkół nr 2, klasa V a, V b i V c. 

Do zdjęć pozują również maturzyści z Zespołu Szkół nr 3, łącznie cztery ostatnie klasy „ekonomika”. 

Kto przynosi chlubę Zespołowi Szkół nr 1? Spotkanie, które relacjonuje „Kronika” było nie tylko okazją do uhonorowania najlepszych uczniów, ale także do refleksji nad misją szkoły. – „Kształcimy w dziesięciu zawodach technicznych i sześciu branżowych, a wprowadzane kierunki, takie jak mechatronik, technik programista czy technik chłodnictwa i klimatyzacji, to odpowiedź na potrzeby gospodarki lokalnej i krajowej” – mówiła dyrektorka Sylwia Zajt, nim wręczyła listy pochwalne. 

Bohaterka cyklu „Młodzi z przyszłością” Aleksandra Brzegowa uczy się w I Liceum Ogólnokształcącym. Dwa lata temu otrzymała powołanie do Kadry Narodowej Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Ma na swoim koncie wiele sukcesów. Ten największy ma postać czterech medali przywiezionych z tegorocznych mistrzostw Europy w strzelaniach pneumatycznych, w kategoriach wiekowych U16 i U18. 

Dział „Kultura” otwiera relacja z koncertu z okazji Dnia Kobiet zorganizowanego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych, a także z koncertu „Dzieci dzieciom”, który odbył się w Filharmonii Krakowskiej. Bocheńscy soliści, tercet wokalny, chór, orkiestra smyczkowa Con Passione oraz orkiestra dęta prezentowali się tam w zróżnicowanym repertuarze. 

Na konkurs plastyczny „Bocheński Kolaż” zorganizowany przez Miejski Dom Kultury wpłynęło aż 179 prac. „Kronika” prezentuje wybrane prace i zdjęcia z wręczenia nagród, a także podaje imiona i nazwiska wyróżnionych.

– „Jeśli coś mi nie pasuje, interweniuję. Nie oszukujmy się, widz włącza telewizor i najpierw ocenia wygląd gwiazdy i tancerza – kostium, fryzurę, makijaż – a dopiero potem taniec” – mówi Martyna Łach z Bochni, główna kostiumografka „Tańca z Gwiazdami”. W rozmowie z Aleksandrą Fortuną-Nieć opowiada o tym, jak wyglądają kulisy tej wyjątkowo ciekawej, choć bardzo intensywnej pracy. 

W dziale „kuchnia” Rafał E. Stolarski przedstawia królową wielkanocnego stołu, czyli szynkę, która – jak twierdzi autor – zawsze oznaczała produkt luksusowy, który swą cenę uzasadniał wysoką jakością. Z kolei w dziale „Człowiek i przyroda” Jerzy Zuzia prezentuje wyjątkowo piękne kaktusowe hybrydy Trichocereus. 

– „Nawet tak niewielki, tak silnie przeobrażony przez człowieka i pozbawiony ryb ciek – Babica, posiada swoje ptactwo wodne” – rozpoczyna Dominik Zwierniak. Pliszka górska, bo o niej mowa, to przykuwający uwagę, trudny do pomylenia z innym, ptak wodny, którego obserwować można w obrębie kilku minut drogi od Rynku.

– „Ależ to jest fantastyczny czas na bycie kibicem BSF-u! Podopieczni Toniego Corredery notują bardzo udaną rundę, radzą sobie z kolejnymi przeciwnościami losu, zapewnili sobie już prawo gry w fazie play-off, osiągnęli historyczny sukces w Pucharze Polski, wzbudzają niemal same pozytywne emocje, grają zespołowo, często osiągają wyniki lepsze niż spodziewane, przebili w ostatnich miesiącach już kilka szklanych sufitów” – zachwyca się Mateusz Filipek, autor tekstu o BSF-ie, a także wywiadu z trenerem Tonim Correderą. 

Bohaterem cyklu „Znamy się tylko z widzenia” jest Jarosław Kmieć, który od 10 czerwca 2024 roku zajmuje stanowisko komendanta powiatowego policji w Bochni. Mówi: – „Przychodząc do Bochni nikogo w zasadzie nie znałem, szybko się jednak okazało, że pracują tu świetni policjanci i panuje bardzo dobra atmosfera” – mówi na łamach „Kroniki”. 

Dzień zaczynam od

mocnej, czarnej kawy. A potem są kolejne kawy, bywa że pięć dziennie.

Gdy byłem dzieckiem chciałem zostać

policjantem. Mówiłem o tym już w przedszkolu, co potwierdza moja sąsiadka, która wówczas w tym przedszkolu pracowała. W tym roku rozpocząłem trzydziesty rok służby.

W bajce wybrałbym dla siebie rolę…

Panoramiksa z serii o Asteriksie i Obeliksie.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc