Trzech radnych tworzących klub „Bocheńska Wspólnota Samorządowa” (Jerzy Lysy, Janusz Możdżeń i Damian Słonina) poinformowało o zwróceniu się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie o stwierdzenie nieważności uchwały sprzed miesiąca, w której uchwalone zostały „drastycznie zwiększone stawki opłat za śmieci”.
O swoich działaniach radni poinformowali w rozesłanym do mediów oświadczeniu. Jego treść publikujemy w całości poniżej.
Oświadczenie Klubu Radnych „Bocheńska Wspólnota Samorządowa”
My niżej podpisani radni Rady Miasta Bochnia, tworzący Klub Radnych Bocheńska Wspólnota Samorządowa informujemy PT Mieszkańców, że 19.02 br zwróciliśmy się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie o stwierdzenie nieważności Uchwały RM nr XVI /147/20 z dnia 30.01.2020 r, w której uchwalone zostały drastycznie zwiększone stawki tzw. opłat za śmieci.
Wzrost miesięcznej stawki opłaty podstawowej (za odpady segregowane) z 14zł na 24 złote (czyli o ponad 70%) od każdej osoby zamieszkującej w gospodarstwie domowym jest nie do przyjęcia, szczególnie dla mniej zamożnych mieszkańców miasta, rodzin wieloosobowych oraz osób starszych . (Opłata za śmieci nie segregowane wynosiłaby teraz 48 zł/osobę miesięcznie !)
Ubolewamy, że przed sesją styczniową Burmistrz Kolawiński nie przygotował rzetelnej analizy dotyczącej ilości odpadów wytwarzanych na terenie miasta oraz aktualnych kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami , do czego zobowiązywała go „Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach”. Natomiast jego publiczne tłumaczenie , iż „praca ta (…) byłaby daremną” świadczy o niekompetencji i arogancji obecnego Burmistrza wobec mieszkańców-podatników a także o braku szacunku dla radnych, którzy w oparciu o te dane powinni ustalać stawki opłat.
Pragniemy podkreślić, że od 2 lat samorząd naszego miasta posiadał precyzyjną 3-letnią umowę na odbiór odpadów komunalnych zawartą z konsorcjum dwóch firm: spółki komunalnej oraz prywatnego przedsiębiorstwa. Umowa ta obowiązuje do końca 2020 r i mimo, że były w niej należycie zabezpieczone interesy miasta, przed rokiem została na wniosek konsorcjum zmieniona na niekorzyść miasta w ramach tzw. ugody sądowej. W efekcie Gmina Miasta Bochnia musi płacić więcej za wywóz odpadów a zwiększone koszty obciążają mieszkańców. Sprawę tę należy dogłębnie zbadać.
Jednocześnie dementujemy mit, jakoby istniał ustawowy zakaz dopłacania przez samorząd do kosztów wywozu śmieci. W świetle powyżej opisanych działań Burmistrza, uważamy, że wzorem innych samorządów należy wręcz skorzystać z takiej możliwości : bezpośrednio – przez dopłaty lub pośrednio -przez pokrycie z miejskiego budżetu ewentualnych strat spółki komunalnej, gdyby powstały one wskutek nie podwyższania opłat śmieciowych.
Bochnia,20.02.2020 r.
Jerzy Lysy Janusz Możdżeń Damian Słonina