Bijące w pierwszej kolejności w przedsiębiorców i pracowników finansowe skutki epidemii koronawirusa w następnej kolejności odczują samorządy, które będą miały mniej pieniędzy m.in. na inwestycje. To z kolei rzutować będzie na branżę budowlaną i spirala będzie się nakręcać. Czekają nas chude lata?
W opublikowanym wczoraj stanowisku Zarządu Związku Miast Polskich w sprawie stanu epidemii CoViD-19 zwrócono uwagę:
„Znacznemu pogorszeniu ulega kondycja finansowa samorządów, zakłócona od początku roku z powodu ubiegłorocznych zmian ustawowych w podatku PIT, która w tej chwili jest dodatkowo zagrożona ze względu na spodziewane opóźnienia w płatnościach podatków i opłat lokalnych oraz dalsze zmniejszenie wpływów z PIT i CIT.”
Przez #koronawirus samorządy będą miały mniej pieniędzy – m. in. na inwestycje. Ci, którzy przez ostatnie lata realizowali projekty strategiczne (np. rozw. komunikacyjne), a nie "wodotryski", wykazali się mądrością, bo w najbliższym czasie o $$$ będzie trudno.
— Tomasz Stodolny (@Tomasz_Stodolny) March 20, 2020
Samorządowcy zwracają także uwagę:
„Spowolnienie gospodarcze obejmuje także gospodarkę komunalną, która jest ważną częścią gospodarki kraju. Wprowadzany pakiet osłonowy musi dotyczyć również przedsiębiorstw komunalnych i pracujących dla gmin, ponieważ podmioty te zapewniają codzienną, bieżącą realizację podstawowych potrzeb ludności (woda, ścieki, ciepło, transport publiczny itp.).”
W stanowisku przypomniano, że samorządy gminne w Polsce realizują ponad połowę zadań i obowiązków publicznych, w tym bezpośrednie świadczenia na rzecz obywateli, które muszą być wykonywane w sposób ciągły, gdyż zaspokajają ich egzystencjalne potrzeby.
ZMP przekazał rządowi uwagi, opinie i postulaty zebrane od samorządów z całej Polski, zwracając uwagę m.in. na konieczność zmian w przepisach, które umożliwią burmistrzom i wójtom reagowanie na kryzys i przesunięcia budżetowe bez konieczności zwoływania rad gmin. Wskazano także inne problemy prawne i organizacyjne, związane z realizacją szczegółowych zadań publicznych, które w obecnych warunkach wymagają wprowadzenia rozwiązań nadzwyczajnych, zwłaszcza że często dotyczą ważnych spraw życiowych mieszkańców.