Prokuratura Rejonowa w Brzesku bada nieprawidłowości do jakich miało dojść w latach 2018-2019 w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Rzezawie. Jak ustalił Bochnianin.pl, sprawa związana jest m.in. z obsługą programu 500+.
Wskutek działań pracownika lub pracowników GOPS w Rzezawie niektórzy rodzice uprawnieni do środków z programu 500+ mogli nie otrzymać należnych im pieniędzy. Sprawa jest na tyle poważna, że wójt gminy Rzezawa Mariusz Palej złożył zawiadomienie do prokuratury.
– Gdy tylko dowiedziałem się o nieprawidłowościach w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Rzezawie, zleciłem przeprowadzenie kontroli. Ta wykazała niedopełnienie obowiązków przez dwóch pracowników przy zlecaniu do urzędu wojewódzkiego wypłat środków w ramach programu 500+ w tzw. sprawach transgranicznych, gdy jeden z rodziców mieszka lub pracuje za granicą – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl Mariusz Palej, wójt gminy Rzezawa.
– Zostały wyciągnięte odpowiednie konsekwencje w stosunku do pracowników GOPS. Jednak sprawa jest na tyle poważna, że skierowałem ją do prokuratury, aby wyjaśniła, czy nie doszło do naruszenia prawa – dodał wójt Mariusz Palej.
Postępowanie prowadzi prokuratura w Brzesku. Sprawa jest w toku i na razie nikomu nie przedstawiono zarzutów.
– Jest to śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w okresie od listopada 2018 roku do października 2019 r. przez pracownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzezawie w zakresie spraw związanych z koordynacją systemu zabezpieczeń społecznych dotyczących świadczeń wychowawczych oraz zasiłków rodzinnych poprzez ukrywanie dokumentów, zaniechanie przekazywania wniosków o przyznanie świadczeń do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, brak przekazywania do realizacji decyzji o przyznaniu świadczeń, i działanie tym na szkodę interesu prywatnego i szeregu osób uprawnionych do uzyskania świadczeń, to jest w kierunku przestępstwa z art. 231 § 1 kodeksu karnego – poinformowała w rozmowie z Bochnianin.pl prokurator Dorota Gac z Prokuratury Rejonowej w Brzesku.
Art. 231. § 1 kodeksu karnego: „Funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.