W województwie małopolskim jest już gotowych dziewięć punktów, gdzie na test wykrywający koronawirusa będą mogli zgłaszać się pacjenci, którzy kończą obowiązkową kwarantannę. Wymazy będą pobierali m.in. medycy ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu oraz Szpitala Specjalistycznego im. H. Klimontowicza w Gorlicach.
Możliwość przeprowadzania testów wykrywających koronawirusa u osób kończących obowiązkową kwarantannę, wprowadziło przyjęte na początku maja rozporządzenie Rady Ministrów łagodzące część obostrzeń związanych z epidemią COVID-19. Zakłada ono, że do specjalnie wyznaczonych punktów pobrań wymazów będą mogły zgłaszać się osoby w 12. dobie kwarantanny. Dzięki temu, zanim wrócą do swoich codziennych obowiązków, zyskają pewność, że nie są zakażone koronawirusem.
W Małopolsce jest już gotowych dziewięć tego rodzaju punktów, gdzie będą przyjmowani mieszkańcy naszego regionu. Wymazy potrzebne do przeprowadzenia testów będą pobierali medycy ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu, Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach, Szpitala Powiatowego im. Bł. Marty Wieckiej w Bochni oraz szpitali powiatowych w Dąbrowie Tarnowskiej, Brzesku, Proszowicach, Zakopanem i Krynicy-Zdroju.
– Punkty pobrań w poszczególnych lecznicach zostały zlokalizowane w taki sposób, żeby pojawiający się tam pacjenci nie mieli styczności z innymi chorymi przebywającymi w szpitalu – informuje Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie. – Wyznaczone pomieszczenia, w których będą przyjmowani, znajdują się przy wejściach do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, izb przyjęć, oddziałów zakaźnych czy też specjalnych namiotach ustawionych przed budynkami placówek. Szpital w Bochni ma przygotowaną sterylną „budkę”, służącą do pobierania wymazów, w Zakopanem nie ma konieczności wysiadania z samochodu, a medycy materiał biologiczny pobiorą przez uchyloną szybę auta.
Pacjent, który kończy kwarantannę i chce skorzystać z badania, powinien telefonicznie skontaktować się z najbliższym punktem pobrań i ustalić dogodny termin zgłoszenia. O przeprowadzeniu testu będzie przypominać specjalnie stworzony system informatyczny, rozsyłający powiadomienia SMS do osób kończących kwarantannę. Do wyznaczonego punktu należy dotrzeć własnym środkiem transportu.
Koszty wszystkich wykonanych testów pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. W całej Polsce utworzenie punktów pobrań materiału biologicznego zadeklarowało już ponad 160 placówek. Lista nie jest zamknięta i będzie na bieżąco aktualizowana.