W dziewiętnastowiecznym budynku Starostwa Powiatowego w Bochni wyremontowana zostanie elewacja. W ramach prac wymieniony będzie również dach, wszystkie elementy zdobnicze zostaną zrekonstruowane, a zielone ogródki przed budynkiem zachowane. Obiekt zyska też iluminację.
Tuż przed świętami podpisano umowę na remont elewacji zabytkowego budynku Starostwa Powiatowego w Bochni wraz z robotami budowlanymi polegającymi na wykonaniu remontu dachu. Roboty mają się zakończyć w tym roku.
Prace budowlane będą polegały na skuciu obrzutki cementowej i innych warstw z poprzednich remontów, demontażu krat okiennych, wykonaniu rekonstrukcji ubytków na wszystkich elementach zdobniczych, wykonaniu obróbek blacharskich oraz odnowieniu elewacji. Wykonane zostaną również prace polegające na montażu iluminacji świetlnej.
– Remont dziewiętnastowiecznego budynku wpisuje się w rewitalizację zabytkowego centrum Bochni. Zależało nam, aby zachować unikatowe zdobienia budynku, a iluminacja dodatkowo podkreśli jego wyjątkowość – wyjaśnia Adam Korta, starosta bocheński.
Budynek starostwa został zbudowany w 1893 r. według projektu znanego architekta Władysława Ekielskiego, z inicjatywy prezesa Rady Powiatowej Zdzisława Włodka. Na początku XX wieku dobudowano skrzydło zachodnie, a w latach 60. i 70. XX wieku nadbudowano częściowo piętro nad budynkiem głównym oraz poszerzono obiekt o skrzydło północne. Do 1975 r. obiekt pełnił funkcje administracyjne powiatu bocheńskiego. W latach 90. był siedzibą Urzędu Rejonowego. Wraz z reaktywacją powiatów został siedzibą Starostwa Powiatowego w Bochni. Fasada centralna budynku wyróżnia się bogatymi zdobieniami m.in. dekoracjami o motywach heraldycznych, kamiennym balkonem oraz oknami w ozdobnych obramieniach.
Na zdjęciach projekt wizualizacji oraz pocztówki z widokiem budynku z 1901 r., 1915 r. i 1966 r. ze zbiorów Elżbiety i Piotra Lekkich oraz Bogdana Haby.