Mural z wizerunkami Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i Ignacego Daszyńskiego ozdobił jedną ze ścian zewnętrznych Szkoły Podstawowej nr 2 w Bochni. „Ojcowie niepodległości” to projekt wpisujący się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Pomysłodawcą muralu jest Zbigniew Solak, historyk, a zarazem dyrektor „Dwójki”.
– Cały czas trwają obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, a Bochnia de facto w żaden trwały sposób nie upamiętniła tej rocznicy. Praktycznie każde miasto ma postać Piłsudskiego w jakiś sposób upamiętnioną, np. aleją, ulicą, pomnikiem, szkołą, a Bochnia nie ma nic – zwrócił uwagę w rozmowie z Bochnianin.pl Zbigniew Solak.
– Poszukiwaniem wykonawcy zajęło się Stowarzyszenie „Bocheńska Dwójka”, które tworzą nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Bochni. Zaangażowały się głównie prezes Katarzyna Zdeb i wiceprezes Katarzyna Panek – podkreślił Zbigniew Solak.
Autorem projektu jest Krzysztof Wyrzykowski, znany grafik i autor komiksów. Natomiast za wykonawstwo odpowiada firma z Gliwic. Projekt został uzgodniony z konserwatorem zabytków. – Warto podkreślić dobrą wolę wykonawcy prac związanych z termomodernizacją, bo specjalnie zostawił na dłużej rusztowanie, co obniżyło koszty – powiedział Zbigniew Solak.
Mural o powierzchni ok. 45 m kw. przedstawia Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i Ignacego Daszyńskiego. Za „ojców niepodległości” uważa się również Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego. Ich jednak nie ma na bocheńskim muralu. Dlaczego? – Rola Witosa jest bezcenna, ale związana jest głównie z wojną polsko-bolszewicką. Natomiast Korfanty jest związany z powstaniami śląskimi. Więc są to postaci u nas w tym czasie mniej znane – wyjaśnił Zbigniew Solak.
– Myślę, że ten mural urozmaici przestrzeń szkolną. Zwłaszcza, że rzuca się w oczy i jest widoczny z obszaru tężni solankowej – uważa Zbigniew Solak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Bochni.
Koszt realizacji całego przedsięwzięcia zamknął się w kwocie 13 tys. zł.
Symboliczne odsłonięcie muralu zaplanowano wstępnie na 11 listopada br.