Wiosną tego roku Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bochni rozpoczęło akcję informacyjną w związku z planami wprowadzenia do oferty dostarczania Ciepłej Wody Użytkowej. Niestety plany te zostają tymczasowo wstrzymane z racji rosnących cen gazu.
W ramach podjętych działań w wybranych blokach przeprowadzone zostało również badanie ankietowe pod kątem zainteresowania mieszkańców programem CWU. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na naszą ankietę W jednym z bloków chęć montażu CPU zadeklarowało aż 65% mieszkańców. Pozwoliło nam to zbudować przekonanie o potrzebie realizacji tego przedsięwzięcia, które chcieliśmy realizować jeszcze w tym roku.
Niestety, mimo przygotowywania inwestycji, jako MPEC Bochnia postanowiliśmy wstrzymać nasze działania dotyczące CWU. Wynika to ze wzrostu cen gazu, które są zamieszczone w taryfie PGNiG, a będą obowiązywać nas jako przedsiębiorstwo od października 2022 roku. Planowany wzrost ceny dostarczanego przez PGNiG gazu wyniesie 130%. Skutkować to będzie zwiększeniem cen ciepła dla użytkowników o ponad 40%.
Dodatkowo ceny gazu na rynkach europejskich wzrosły o 941%. Komplikuje się również sytuacja gospodarcza (m.in. wzrost inflacji), przez co istnieje ryzyko co do warunków cenowych w przyszłości. Nie chcemy nikogo zaskoczyć ceną za nasze usługi, zwłaszcza przy nowym projekcie. Czekamy więc na ustabilizowanie się sytuacji rynkowej. Uspokajamy jednak lokatorów zainteresowanych CWU – wciąż działamy, aby program został wdrożony.
Jakie są dalsze plany MPEC Bochnia?
Ciepła Woda Użytkowa jest dla MPEC ważną drogą rozwoju. Daje ona możliwość zwiększenia dostępnych kierunków modernizacji zmierzającej do uzyskania przez MPEC Bochnia statusu Przedsiębiorstwa Efektywnego Energetycznie. W związku ze zmianami musieliśmy zmienić naszą strategię na najbliższe lata. Obecnie pracujemy nad modernizacją systemu ciepłowniczego, którego efektem byłoby uzyskanie ponad 50% udziału OZE w procesie wytwarzania ciepła przez MPEC Bochnia.
Już w najbliższym czasie chcielibyśmy wspólnie z Politechniką Warszawską oraz podmiotem gospodarczym, który posiada patent w dziedzinie ciepłownictwa, wystartować w konkursie na realizację Projektu Naukowo-Badawczo-Wdrożeniowego. Efektem byłoby pozyskanie innowacyjnej instalacji ciepłowniczej. Założenia tego projektu pozwalają patrzeć z nadzieją w przyszłość jeśli chodzi o stabilność pozyskania paliwa oraz utrzymania niskich kosztów wytworzenia ciepła przez MPEC sp. z o.o w Bochni. Dla wdrożenia tych rozwiązań MPEC będzie starał się pozyskać środki zewnętrzne, które dałby większe i szybsze możliwości realizacyjne.
Z poważaniem
Prezes MPEC sp. z o.o
Wojciech Cholewa